Zjistili vám vysoký krevní tlak? Zkroťte ho šetrně s integrativní medicínou

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Když srdce pumpuje s větší vervou než je zdrávo. I tak můžeme popsat onemocnění, které obvykle probíhá „potichu“ a bez příznaků, a proto velmi často zůstává nerozpoznáno a neléčeno. Vysoký krevní tlak, lékařsky hypertenze, přitom zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice, problémů se zrakem či onemocnění ledvin. 

Aniž si to uvědomujeme, srdce nám zajišťuje nepřetržitou dodávku živin a kyslíku, které jsou pro naše přežití nezbytné. Jak jsme však uvedli hned na začátku, pokud pro vypuzení krve do krevního oběhu používá srdce větší sílu, než je zdrávo, škodí nejen samo sobě, ale také zraku, cévám, mozku či ledvinám. Za „nezdravé“ pumpování pak bývají považovány hodnoty krevního tlaku nad 140/90 nn Hg a více.

Nejčastěji rozšířeným typem, u kterého není jednoznačně známá příčina, je tzv. primární či esenciální hypertenze, na níž se zřejmě podílí celá řada faktorů – od konzumace nevhodných jídel přes chronický stres až po cukrovku. Tento typ hypertenze proto velmi dobře reaguje na změny životního stylu, ať už jde o hubnutí, změny ve stravě či pravidelné cvičení. Zato sekundární hypertenze má organickou příčinu, to znamená, že je způsobena onemocněním určitého orgánu, například ledvin či štítné žlázy. V tomto případě se pak řeší jako hlavní příčina nikoliv vysoký krevní tlak, ale léčba dané nemoci.

Zdravý tlak začíná na talíři

I v léčbě vysokého krevního tlaku platí staré pořekadlo „jídlo jako lék, jídlo jako jed“ – laicky řečeno, stejně, jako si špatnou stravou můžeme krevní tlak „rozhasit“, tak je možné ho díky správnému jídelníčku dát zase do kupy.

 • Omezte konzumaci soli (a to solením i omezením potravin s vysokým množstvím soli – například uzených lahůdek či nakládané zeleniny)
 • Snižte příjem cukru a výrobků z mouky
 • Kupujte celozrnné pečivo a potraviny s obsahem nerafinované vlákniny
 • Konzumujte potraviny bohaté na draslík a hořčík (ovoce, zelenina, ryby)
 • Nepijte alkohol
 • Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout
 • Nejezte polotovary a jídlo z fastfoodu, nahraďte je zdravou stravou jako jsou luštěniny a ořechy

Co víc pro sebe můžete udělat?

Vhodnou a důležitou podporou při integrativní léčbě vysokého krevního tlaku jsou také minerály a vitaminy, které zpravidla tělo nedokáže samo vytvořit, proto je nutné pohlídat jejich příjem ze stravy či s pomocí výživových doplňků. Mezi pomocníky, kteří prokazatelně normalizují krevní tlak patří:

Podstatnou částí terapie jsou také bylinné přípravky, jejichž výhodou je minimum vedlejších účinků (jsou-li používány náležitě a v doporučovaných dávkách). K léčbě hypertenze se používá:

 • Česnek
 • Rdesno mnohokvěté
 • List olivovníku
 • Ibišek súdanský a jmelí bílé

Jedna změna nestačí, k léčbě přistupujete holisticky

Vysoký krevní tlak, často přezdívaný jako „tichý zabiják“, má dle České společnosti pro hypertenzi zhruba 40% obyvatel ve věku mezi 25-64 lety, přičemž 25% nemocných vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Stejně jako v řadě dalších onemocnění pak platí, že existují neovlivnitelné příčiny (hlavně věk a rodinná zátěž), ale také spousta těch, které máme v rukou my. Je zjištěno, že vysoký tlak způsobuje například nadměrná konzumace alkoholu, ustavičný stres, sedavé zaměstnání, obezita, na živiny chudý jídelníček a kouření. Pro správnou léčbu je tedy potřeba „mířit“ na vysoký krevní tlak hned z několika stran, a to úpravou jídelníčku, začleněním bylinek a výživových doplňků, psychohygienou, abstinencí, sportováním a fyzickou aktivitou.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu