O tom, jak důležitý je pro naše fyzické i duševní zdraví střevní mikrobiom, jste v posledních měsících určitě slyšeli. Mikrobiom ale není jen jeden: vědci v souvislosti s COVID-19 začali upozorňovat i na kolonie nosních bakterií, které mohou významně ovlivňovat imunitní funkce. Podívejme se dnes na nejnovější poznatky o tzv. nosním mikrobiomu – jak ovlivňuje zdraví a jak o něj správně pečovat?
Co je vlastně nosní mikrobiom?
Nosní mikrobiom je stejně jako ten střevní tvořen miliony bakterií a mikrobů – ty obývají nosní dutinu a horní cesty dýchací. Pozornost si přitom začal získávat až letos díky nedávné studii zveřejněné v časopise Cell Reports. Ukázalo se, že účastníci výzkumu, kteří měli “dobré” bakterie v nose, měli daleko menší riziko k respiračním problémům, což by mohlo poukazovat na jejich celkově lepší imunitu.
V této studii vědci otřeli nosy stovky zdravých lidí a porovnali mikroby, které získali, s mikroby pacientů s chronickým nosním zánětem. Zjistili, že bakterie Lactobacillus, které mají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, byly v nosech zdravých lidí asi 10krát hojnější. Na stejné téma přispěl v nedávném instagramovém videu i renomovaný neurovědec Andrew Huberman, Ph.D., který sdílel své nadšení z nového výzkumu se svými 47 000 sledujícími a řekl, že kromě podpory zdravé imunity se možná prokáže, že díky blízkosti mozku bude mít nosní mikrobiom vliv také na zdraví mozku – to je ale prozatím čistá spekulace.
Role nosního mikrobiomu pro zdraví
Vědci mají prozatím několik teorií o tom, jak může zdravý nosní mikrobiom pomoci podpořit imunitu – ačkoliv klinické studie u pacientů musí být ještě provedeny, prozatím se shodují na tom, že:
- Má antipatogenní aktivitu: Ukázalo se, že Lactobacillus má selektivní antibakteriální, antimykotickou a antivirovou aktivitu vůči nebezpečným virům, které se mohou dostat do nosu.
- Posiluje bariéru: Stejně jako ve střevech, mohou dobré bakterie posilovat nosní výstelku, takže se tato přirozená bariéra stává méně porézní a je lépe chráněna před napadením viry a alergeny.
- Má celkové protizánětlivé a imunitu-posilující účinky.
Ačkoli je zapotřebí mnohem více výzkumů, všechny tyto potenciální mechanismy naznačují, že zdravý nosní mikrobiom může působit jako první obranná linie a pomoci nám před viry způsobující nachlazení nebo chřipku.
Čím narušujeme nosní mikrobiom?
Existuje několik faktorů, o kterých je známo, že negativně ovlivňují celkové zdraví, včetně poškozování rovnováhy bakterií v nosním mikrobiomu. Patří mezi ně především kouření, nadužívání antibiotik, špatná strava a nevyvážený střevní mikrobiom – ten totiž také souvisí se zdravím dýchacího systému a může vést k alergii či astmatu. Naopak platí, že když zlepšíte zdraví střev, zlepšíte také zdraví dýchacích cest. Studie prozatím naznačují, že orálně konzumované prebiotické a probiotické potraviny by mohly mít signální, metabolické a imunitní účinky nejen ve střevech, ale právě také v dutině nosní.
Dobrá zpráva: Nosní mikrobiom můžete posílit
Existuje několik způsobů, kteří odborníci doporučují pro posílení nosního mikrobiomu – instrukce jsou jasné:
- Nekuřte: Kouření podporuje kolonizaci škodlivých bakterií v nosním mikrobiomu.
- Užívejte probiotické doplňky s prebiotiky: Výzkum na lidech a zvířatech ukázal, že probiotika snižují kolonizaci nosu a horních cest dýchacích patogenními bakteriemi.
- Jezte více fermentovaných potravin: Potraviny, jako jsou kimchi, zelí, kefír a jogurt, jsou spojovány s přítomností bakteriálních skupin v nose, o kterých je obecně známo, že mají zdraví prospěšné funkce.
- Pečujte o svůj střevní mikrobiom: Kromě probiotik a fermentovaných potravin se zaměřte také na více rostlinných potravin bohatých na vlákninu, pravidelně cvičte, buďte často přírodě a podnikejte kroky k omezení stresu.
- Dávejte pozor na léky: Není úplně jasné, zda antibiotika ovlivňují nosní mikrobiom, ale vzhledem k jejich účinku na střevní mikrobiom buďte obezřetní – antibiotika berte pouze v případech, kdy váš lékař zhodnotí, že neexistuje jiná alternativa.