Zapomeňte na antihistaminika. Jak na alergii jinak

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Á tak je to zase tady, konečně jaro. Svět rozkvétá a duši hladí všudypřítomná zeleň. Otevíráme okna, abychom se zaposlouchali do ptačího švitoření, nastavujeme tvář jarnímu vánku a užíváme si tu neopakovatelnou vůni čerstvé květeny…A najednou „hepčí“, oči pálí a každý nádech se stává noční můrou. Jaro, jak by nám jen bylo, kdybychom nebyli alergici.

Počet alergiků se ve vyspělých zemích zvyšuje do té míry, že odhadem určitou formou alergie trpí jedna čtvrtina až jedna třetina lidí. Běžně předepisované léky, jako jsou antihistaminika a steroidy, přitom alergikům pomáhají pouze při potlačování alergických příznaků, někdy navíc s doprovodem nepříjemných vedlejších účinků. Jde to i bez nich, říká naturopatie.

Jak to vidí naturopatie

Alergie jsou nadměrné reakce organismu na látky, jako je prach, pyly a potraviny, které by běžně tuto reakci vyvolat neměly. Naturopati tyto reakce interpretují jako varovné signály, že je v těle něco v nerovnováze. Jejich úkolem je pak určit, co tělo lidově řečeno „rozhodilo“ a za pomocí stravy a přírodních doplňků jeho rovnováhu obnovit.

Základní příčinu alergických obtíží přitom naturopatie vidí ve snížené činnosti nadledvin a s v oslabených imunitních a trávících funkcích. Cílem její přírodní léčby je pak tyto funkce zlepšit a podpořit. A protože kompletní seznam všech možností by vydal na malou knihu, zde jsou ty nejčastější, které naturapati doporučují.

Zaměřte se na jídelníček

Pro snížení intenzity příznaků alergie je nutno začít u jídelníčku. Ten totiž zásadním způsobem ovlivňuje vnitřní prostředí našeho trávícího systému, včetně počtu prospěšných probiotických bakterií.

 • Omezte příjem mléčných bílkovin. Nahradit je můžete rostlinnými proteiny, které jsou vhodnější alternativou.
 • Konzumujte tuky bohaté na Omega-3 mastné kyseliny, které jsou přítomny v rybách, ořeších, zelenině a mletém lněném semínku. Zvažte pravidelný příjem Omega-3 mastných kyselin formou výživového doplňku.
 • Pro dostatečnou hydrataci nezapomínejte na správný pitný režim.
 • Zvyšte příjem přírodních bioflavonoidů a antioxidantů v čerstvém ovoci (především bobulovitém) a zelenině.
 • Vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinu, čokolády, cukru a pšenice

Nezapomínejte na výživové doplňky, vitaminy a minerály  

Trápí-li vás alergie, nesmíte zapomínat ani na vhodnou kombinaci výživových doplňků, vitaminů a minerálů. Podívejte se na přehled těch nejúčinnějších:

 • Vitamin C a bioflavonoidy: bioflavonoidy jsou přírodní antihistaminika, jejichž účinek lze zvýšit vitaminem C.
 • Quercetin: účinný antioxidant, který stabilizací buněčných membrán inhibuje zánětlivé procesy.
 • Vitamin A: vitamin, který má v imunitním systému více rolí, včetně zvýšení odolnosti vůči infekci a posílení role bílých krvinek. Vzhledem k tomu, že svými funkcemi pečuje také o povrch dýchacích cest, byl navržen jako prostředek vhodný pro léčbu sinusitity.
 • Vitamin D: stojí za mnoha fyziologickými procesy v těle, včetně modulace imunitního systému.
 • Vitamin E: antioxidant, který snižuje imunitní alergickou reakci
 • Zinek: nedostatek zinku má za následek snížení počtu T-buněk a buněk přirozených „zabijáků“, které chrání tělo před infekcí.

Využijte síly bylinek

Výhodou bylinkové terapie je mimo léčivých efektů také to, že jsou-li použity správně a v doporučených dávkách, nemusíte se bát závažnějších vedlejších účinků. Příležitostně může bylina v předepsané dávce způsobit nevolnost či bolest hlavy, to ale může odrážet čistotu přípravku nebo přidaných složek, jako jsou syntetická pojiva či plniva. Z tohoto důvodu dbejte na bio kvalitu bylinkových preparátů, které vám v takto čisté kvalitě uškodit nemohou. A po jakých bylinkách v boji pro alergii sáhnout?

 • Andělika čínská (Angelica sinensis): používá se jako antihistaminikum a je protizánětlivá.
 • Světlík lékářský (Euphrasia officinalis): pomáhá při svědění očí, kýchání a přebytku hlenu.
 • Gingko (Gingko biloba): obsahuje bioflavonoidy a používá se jako antioxidant.
 • Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): pomáhá snižovat alergické, zánětlivé a histaminové reakce a podporuje funkci jater.
 • Jetel luční (Trifolium pretense): pomáhá budovat odolnost těla vůči alergiím.
 • Kopřiva dvoudomá (Urtica diodica): protizánětlivá bylina, která se používá jako histaminikum
 • Kurkuma (Curcuma lunga): kurkuma je známá pro regenerační účinky a používá se k léčbě mnoha problému, včetně respiračních onemocnění.
 • Česnek (Allivum saticum): česnek vykazuje antioxidační, antimikrobiální, protizánětlivé, antivirové a imunitně stimulující účinky.
 • Křen selský (Amoracia rustica): křen byl tradičně používán pro dýchací obtíže a je dobře známý pro svou štiplavou chuť a odbarvovací účinek.
 • Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis): vědecké výzkumy prokázaly, že šišák bajkalský a jeho části mají antibakteriální, antivirové, protizánětlivé a močopudné účinky.

A co mazlíčci? 

V boji proti alergii dbejte nejen na to, jaké látky do těla dostáváte, ale také na prostředí, ve kterém se pohybujete. Začněte třeba u domácnosti: v té je nutné se zaměřit na eliminaci roztočů, a to pravidelným vysáváním (ideálně vysavačem s kvalitním filtrem), úklidem a čištěním vzduchu. Pozor, při úklidu určitě nesmíte zapomenout ani na zvířecí pelíšky. Trpíte-li alergií, mějte na paměti, že domácí mazlíčci by měli spát mimo vaši postel i ložnici.

A teď už jen několik praktických rad na závěr. Ke zmírnění alergických příznaků je nezbytný dostatek spánku a odpočinku, pohybu a cvičení. Nezbytnou součástí léčby alergií by se dle naturopatů měly stát i přírodní výživové doplňky, ideálně kombinace kopřivy, kurkumy a černého bezu, které jsou ukryty v úlevné a supersilné kombinaci Quercetin Nettle Complex. Dokonalý „antialergický relax“ vám přinese koupel s epsomskou solí či pár kapkami esenciálního oleje (eukalyptového, tea tree, mátového a levandulového). Ty navíc můžete využívat pro pravidelné inhalace i rychlé sprchy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu