Víme, jak obelstít klíšťata a zůstat přitom 100% BIO

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Znáte to.  Jste na túře, v kempu nebo na kole a najednou ho uvidíte: klíště, ta malá potvora, které se od jara do podzimu bojíte jako čert kříže. A ať už se přisálo na vás, vaši ratolest či zvířecího mazlíčka, zpanikaříte a neubráníte se těm nejděsivější scénářům. Pro začátek se uklidněte, dovolená ani prázdniny tím nekončí. Jak ale zákeřná klíšťata přelstít a každoroční zápas s nimi jednou provždy vyhrát?

Kousnutí klíštěte je často neškodné a nezpůsobuje žádné zdravotní potíže. Některá kousnutí však mohou přenášet na člověka závažná onemocnění, především klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu, které představují pro naše zdraví opravdu dost velké riziko. Jak se těmto infekcím vyhnout? V první řadě začněme prevencí a postarejme se o to, aby klíště při setkání s námi vzalo nohy na ramena.

Existuje vůbec voňavý repelent?

b. Tuto vtíravou, chemickou a agresivní vůni si totiž pamatujeme již z dob našeho dětství a moc dobře víme, že spolehlivě odláká nejen příslušníky ze světa zvířecího, ale bohužel i toho lidského. Typický zápach syntetických repelentů je zkrátka něco, co nám požitek z procházky přírodou může pěkně pokazit. Patříte-li mezi ty, kterým při pouhé představě klasického repelentu naskakuje husí kůže, pak je načase vyzkoušet zdravější, šetrnější a hlavně 100% přírodní alternativu.

Na klíšťata s aromaterapií

Pokud hledáte alternativy ke konvenčním repelentům obsahujícím nevoňavé chemické látky jako DEET, picaridin a permethrin, pak existuje celá řada přírodních možností, nejčastěji se však jedná o různé kombinace aromatických rostlin a bylinek. Procházku lesem, houbaření nebo letní grilování vám zpříjemní například kombinace éterických olejů z levandule, palmarosy, pimentovníku a pelargonie, která účinně odhání otravný hmyz a během sezóny klíšťat a dotěrných komárů vás rozhodně nenechá ve štychu. Přírodních „vymítačů“ je však daleko více a budete-li chtít, můžete si zahrát na malého alchymistu a přírodní repelenty si z nich sami namíchat.

Vůně, po kterých si klíšťata nechají zajít chuť

To, co klíšťatům Matka Příroda vzala na zraku, to přidala na čichu – a toho bychom měli v boji proti klíšťatům určitě využít. Před pobytem v přírodě se proto vyzbrojme vůněmi, které klíšťatům přijdou natolik odpudivé, že si na nás raději nechají zajít chuť. Jedním z vůbec nejsilnějších odpuzovačů je česnekový olej, jehož aroma však může být pro někoho stejně nepříjemné jako pro klíštěcí nepřátele. Nezoufejte, česnek není jediným štítem, který nás dělí od nebezpečného kousnutí. Silný odpuzující účinek má řada dalších éterických olejů, například olej z hřebíčku, citronového eukalyptu, tymiánu, levandule, máty peprné, citronely, cedrového dřeva, pomeranče, pačuli, tea-tree či máty.

Nezapomeňte na kokosový olej a vitaminy B

Možná vás překvapí, že najít a napadnout oběť znemožňuje klíšťatům také kokosový olej, jehož vůně dráždí smysly klíšťat natolik, že v tu chvíli své parazitické sklony raději pověsí na hřebík. Další výhodou kokosového oleje je to, že může být aplikován přímo na pokožku, hydratuje a navíc jeho odpuzující účinky můžeme posilnit přidáním jakéhokoliv výše zmíněného éterického oleje. Jako repelent lze kokosový olej použít i u domácích mazlíčků.

Přírodní repelenty jsou účinným pomocníkem v boji proti klíšťatům, stoprocentní ochranu nám ale nezajistí žádný. Proto je vhodné kombinovat aromaterapii s užíváním vitaminů, které nás ochrání před možným parazitováním klíštěte. Zejména s příchodem léta bychom měli zvýšit příjem vitaminů skupiny B, jejichž specifický pach prostupující naší pokožkou je pro klíšťata velmi nepříjemný.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu