„Většina z nás je podvyživená“

foto: Jan Nechvíle
Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Americký biochemik a expert na potravinové doplňky stravy Stephen Terrass se po desetiletích ve vedení nadnárodního koncernu rozhodl odejít ze světa konvenčně vyráběných potravinových doplňků a založit vlastní značku Terranova, podporující celostní přístup k člověku a využívající synergického působení léčivých látek. Přinášíme druhou část rozhovoru.

Proč do kapslí Terranova přidáváte mrazem sušené rostliny?

Každý náš produkt obsahuje rostlinnou složku. Většina z nich jsou takzvané superpotraviny, některé léčivky. Rostliny totiž zajišťují synergický efekt: to znamená, že i několinásobně zvýší účinek jednotlivých výživových složek v kapsuli. 1 + 1 nejsou vždycky 2, ale někdy to může být i 100… Krásným příkladem je vitamín B6. B6 v těle nikdy nefunguje nezávisle. Vlastně nic v těle nefunguje nezávisle (smích). Vitamín B6 nezbytně potřebuje dostatečné hodnoty B1, B2, vitamínu C, zinkuhořčíku. Mají jiné účinky, ale bez nich by B6 nefungoval. Je to úplně stejné, jako když sestavujete dobrý tým: každý člen či členka umí něco trochu jiného a nejlépe fungují společně.

Takže když půjdu do lékárny a řeknu si o B6, jsou to vyhozené peníze?

To ne, ale je důležité si uvědomit, že pokud nebude správně absorbován, je pro tělo bezcenný. Tak právě vzniká ono přesvědčení, že potravinové doplňky nefungují. Lidé je taky někdy mylně považují za náhradu za léky nebo za zdravou stravu. Ačkoli, když jdeme po logice věci: když jíte špatně nebo se cítíte špatně, potřebujete doplnit živiny a minerály o to víc. Ovšem očekávat, že si z lékárny odnesete doplněk a ten vás do dvou dnů uzdraví, je iluze. Ale jistě, přesně tohle očekáváme všichni. V tom jsme vyrostli, takhle myslíme: že nás zachrání něco zvnějšku. Uzdravit se můžeme jen sami. Ale my tu schopnost máme! To kouzlo je v nás.

Jaká je specialita TerraNovy?

Univerzální životabudič Life Drink. Na lidi má dost neuvěřitelný efekt. Vyvinul jsem ho jako základní nutriční nápoj, ale ve formě, která je pro tělo neuvěřitelně lehce přístupná. Obloukem se vracímem k tomu, že v konvenčních potravinách je dnes tak zoufale málo cenných látek, že většina z nás je permanentně podvyživená. K tomu stres a ta šílená rychlost, ve které fungujeme – když jíte na pochodu, metabolismus to vážně neocení. Je prostě čím dál těžší poskytnout tělu, co potřebuje. Takže jsem nakombinoval nutrienty, makronutrienty a enzymy opět s rostlinami, které sušíme tradičními metodami se zachováním jejich účinků, což je v našem oboru celkem unikátní.

Za jak dlouho bych tedy měla vidět výsledky?

Když vám nějaká firma slíbí datum, tak jim ten produkt rovnou vraťte. Zlepšení stavu opět závisí na člověku a jeho nebo její konkrétní situaci. Nadnárodní společnosti dnes chrlí produkty v obrovském množství s tím, že pro každého fungují stejně. Ale to není pravda, stejně jako není pravda, že čím větší obsah nějaké účinné látky, tím lépe. Tělu je nejlépe, když je v rovnováze. Ale my, západní lidé, nemáme rádi koncept rovnováhy. My milujeme excesy! Takže saháme po nejnadupanějším balení doplňků s tím, že více je lépe. Prosím vás, kde to má logiku? Proto jsme se vydali jinou cestou: co chceme, je nejen efektivita, ale taky jemnost. To právě umožňuje ta rostlinná základna v kapsli, která je mimochodem pro každý produkt jiná. Není to žádná nahodilá směska, ale velice pečlivě vybraná sestava rostlin, jejichž účinky podpoří ten který nutrient. Ale když se vrátíme k vaší otázce: někdy se efekt objeví během dvou dní, někdy za tři měsíce. Tělo je někdy v dost příšerném stavu, takže náprava chvilku trvá…

Kdo je Steven Terrass

Americký biochemik se specializací na biochemii a synergii rostlin, odborník na potravinové doplňky a majitel značky Terranova Health. Často hostuje na mezinárodních konferencích o potravinových doplňcích a přírodní medicíně, přednáší na univerzitách. Je autorem řady knih o působení a využití stravy k zachování zdraví a v léčbě civilizačních onemocnění.

Čtěte také: Aditiva mohou blokovat vstřebávání účinné látky

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu