Střevní bakterie rozhodují o vaší váze i o tom, jakou dnes máte náladu

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Máte perfektní váhu, váš metabolismus jede na plné obrátky, imunitní systém sebevědomě odráží všechny infekce a nemoci, energie máte na rozdávání a pozitivních emocí jakbysmet. Zní vám to jako pohádka? Postaráte-li se o zdravé bakterie ve vašem střevě, všechny tyto pohádkové účinky na sebe nenechají dlouho čekat.

Získejte bakterie na svou stranu

Není bakterie jako bakterie. Některé naše tělo dokáží pěkně potrápit, bez jiných bychom naopak vůbec nepřežili. I přesto jsou obecně považovány za neviditelné příšery, kvůli kterým jednou za čas „lehneme“ s nějakou tou infekcí či angínou. V posledních letech si však bakterie svou špatnou pověst úspěšně napravují, a to zejména díky „zázraku“ zvaném mikrobiom.

Jak říká známý psychiatr a publicista Radkin Honzák: „Láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby“. Moderní výzkumy totiž ukazují, že to, jakou práci odvedou bakterie v našich střevech, ovlivní nejen náš imunitní systémmetabolismus, ale i celkové fyzické zdraví a psychiku. Střevní mikrobiom, osídlený miliony „hodných“ bakterií, tak bývá právem nazýván jako „druhý mozek“, o který se vyplatí pečovat. Jak se ale hodným bakteriím zavděčit a získat je na naši stranu?

Užívání probiotik může pomoci:

  • V léčbě ekzému
  • Při opakovaných vaginálních infekcích
  • Při trávících obtížích a průjmech (zejména při užívání antibiotik)
  • Ke zmírnění příznaků deprese
  • V prevenci a léčbě infekcí
  • Ke zmírnění alergických projevů
  • V léčbě syndromu dráždivého střeva
  • Ve stimulaci imunitního systému

Prebiotika vs. probiotika. Jaký je mezi nimi rozdíl?

S udobřováním střevního mikrobiomu můžete začít hned. Stačí se postarat o to, aby byl váš střevní systém co nejpestřejší. Jak? Jíst čerstvou a vyváženou stravu, mít dostatek pohybu a zajistit trávícímu systému přísun probiotik s prebiotiky. O probiotikách už jste určitě slyšeli. Jsou to živé mikroorganismy, které osídlují střevní mikroflóru a starají se o správnou funkci imunitního systému a trávení – právě proto vám je s největší pravděpodobností doporučí lékař či lékárník jako vhodný doplněk při léčbě antibiotiky. Co ale ta prebiotika?

Banány, cibule, česnek, chřest, čekanka, fazole a jablka… To jsou přirozené zdroje tzv. prebiotik, která plní ve zdraví našich střev dvě velmi důležité funkce. Za prvé, jakožto nestravitelné složky potravin doputují do tlustého střeva, kde fermentují. Za druhé, tento fermentační proces živí prospěšné probiotické bakterie a pomáhá zvyšovat jejich počet v našem trávícím systému. Funkci prebiotik, z nichž nejznámější je vláknina, si tak můžeme představit jako důležitý „předrkm“ pro probiotika, bez něhož jejich funkce nemůže být stoprocentně efektivní.

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Než se tedy definitivně pustíme do revize našeho jídelníčku, udělejme krátké shrnutí. Aby probiotika mohla ve střevním traktu přežívat a optimálně se rozmnožovat, potřebují k tomu nestravitelné potravinové látky – prebiotika. Pro správnou funkci našeho trávícího systému se tak musíme postarat o to, abychom měli dostatek obojího. Zdroj prebiotik jsme už prozradili, pro probiotika se budeme muset vydat k mléčným a kysaným potravinám – jogurtu, kefíru či kysanému zelí.

Jak vidíme, postarat se o prospěšné bakterie v našich střevech, je pro naše zdraví zásadní, s  moderní „rychlou“ stravou ale ne zas tak úplně jednoduché. „Typický“ jídelníček dnes bohužel obsahuje velké množství průmyslově zpracovaných potravin s velkým množstvím cukru a dalších syntetických složek, přičemž fermentované potraviny či potraviny s vysokým obsahem vlákniny v něm najdeme jen zřídka. Proto bychom se rozhodně měli zaměřit na čerstvé, nezpracované výrobky a ideálně si kombinaci prebiotik s probiotiky zajistit ve formě výživového doplňku – ani jeho výběr se však vyplatí nepodcenit. Komfortním a spolehlivým pomocníkem je doplněk Probiotika a prebiotika komplex, obsahujícím prémiové probiotické kmeny a vlákninu v jednom.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu