Starobylý svatojánský rituál, který probudí vaši vnitřní sílu

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Nejdelší den roku, začátek léta a symbol života i hojnosti slaví tradičně kultury po celém světě. Říká se, že o letním slunovratu má Matka Země síly na rozdávání a že těm, kteří požádají, bude dáno. Odjakživa se proto v tento den čarovalo, přinášely se oběti bohům, oslavovala se a přivolávala plodnost i láska. K rituálům se dnes pomalu navracíme – my pro vás máme jeden, který probudí vaši vnitřní sílu a naladí vás na životní změny.

Slunovrat byl speciálním dnem odnepaměti – Římané v ten den oslavovali bohyni “rodinného krbu” Vesnu, Řekové bohyni “srdce, rodiny a domova” Hestii, Keltové zakládali ohně na oslavu boha Mabona a  Slované oslavovali oheň a vodu. Při čarování se začaly kromě různých svatyň a tanců používaly také minerály a byliny, které jsou prý o svatojánské noci absolutně nejmocnější. Postupem času došlo k prolnutí prvků pohanských a křesťanských a sami lidé si začali svatojánskou noc zpestřovat vlastními prvky. Ani dnes se na slunovrat, neboli Svatojánskou noc nezapomíná, a kromě ohňů si ji lidé zpestřují nejrůznějšími rituály.

Slunovrat, čas kypícího života a radosti

Aby se světlo a jeho moc udržely co nejdéle, zapalovaly se ohně, jejichž okolí se proměnilo v jeden obrovský taneční parket. Kromě tančení se také zapalovaly léčivé bylinky, načež se zbylé uhlíky, které po ohni zůstaly, rozhodily po poli, aby zajistily úrodu. My pro vás máme variantu svatojánského rituálu ušitou na míru “dnešnímu člověku” – berte ho jako příležitost pro to se zastavit, oslavit příchod další “slunné” životní etapy nebo třeba jako start pro změny, ke kterým se už dlouho odhodláváte. Říká se totiž, že celý vesmír se v tento čas spojí, aby vám s vašimi přáními pomohl.

K rituálu budete potřebovat:

  • bylinky: ty jsou prý v době slunovratu nejsilnější, proto si kromě těch rituálních nezapomeňte nasbírat i nějaké do zásoby, doporučujeme například třezalku, kopřivu, tymián, mateřídoušku, a pro rituální účely určitě nezapomeňte na  “čarodějné kapradí” – bylinky dejte do misky
  • krystaly: například citrín, růženín nebo křišťál
  • svíčku: červené či žluté barvy
  • květiny a vonné esence: (květy, které rostou ve vašem okolí – například květy vlčího máku, růže či jasmínu, nezapomeňte na aromalampu s vaším oblíbeným olejíčkem)
  • malé zrcadlo
  • med nebo oblíbené letní ovoce

Vydejte se ven (umožňuje-li to počasí) a postupujte následovně:

Květy uspořádejte do kruhu – ten má pro rituály velkou symboliku – značí koloběh přírody, života a smrti, nádechu a výdechu, věčnost. Pohodlně se usaďte ve středu tohoto kruhu, zavřete oči a začněte zhluboka dýchat. Představujte si přitom, že s každým nádechem přichází nová síla a s každým výdechem odchází staré obavy, křivdy a bolesti. Zaměřte se na část, kde se vaše tělo dotýká země a představujte si neviditelný provázek/pupeční šňůru, který vás s Matkou Zemí propojuje. Zaměřte svůj čich na okolní vůně a představuje si, jak vás tyto vůně hladí a vstupují do každé buňky vašeho tělo. Po celou dobu držte v rukou krystaly a až se budete cítit připraveni, požádejte slunce o ochranu a probuzení vašich vnitřních sil. Podívejte se na sebe do malého zrcátka a zkoumejte svoji tvář – jste to vy, koho čeká nová etapa plná změn a dobrodružství. Zkuste se do zrcadla usmát tak, jako když jste v životě byly nejšťastnější. Poděkujte sami sobě za to, co jste zvládli a dejte si závazek k dalším změnám, které do dalšího letního slunovratu učiníte. Napište vše, co potřebujete, na papír, zapalte svíčku, papír spalte a poproste Matku Zemi o doprovázení. Svíčku sfoukněte a některé okvětní lístky na místě rituálu ponechte jako oběť a poděkování. Dejte si lžíci sladkého medu nebo kousek ovoce jako symbol integrace sluneční energie do vaší  bytosti. Vytvořte si z bylinek, krystalů a zbytku květů doma malý oltář jako vzpomínku na tuto posvátnou chvíli, umístěte na ni rituální svíčku a až do dalšího úplňku se u něj každý den alespoň na chvíli zastavte s poděkováním. Poté oltář vhoďte do tekoucí vody nejbližšího potůčku či řeky.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu