Spaste svoje duše, prožeňte tělo přírodou (a adaptogeny)

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Kila, která jsme nabrali za dva měsíce v karanténě, můžeme od konce dubna shazovat ve znovu otevřených fitcentrech. Spousta z nás se ale kvůli koronaviru do posiloven bojí, nebo tam kvůli hlídání dětí nemůže. Koncem května se však děti vrátí do škol a poslední výmluvy, proč se sportem nezačít teď hned, tak padnou.

Že je většina z nás z karantény fyzicky povadlá a psychicky rozhozená, není žádná novinka ani ostuda. Fitko, které prokazatelně zoceluje tělo i duši, je přitom celou dobu tam venku za oknem. Stejně jako doplňky stravy, které nám při sportu zvýší fyzický výkon a zklidní emoce. Říká se jim adaptogeny.

Hubnout a dát se do klidu

Na podlomenou duševní pohodu věda nezná lepší protijed než pohyb v přírodě. „Fyzická aktivita v přirozeném prostředí se zdá být účinnou odpovědí na skutečné problémy, jako je stres, deprese a řada nemocí nebo stavů spojených s moderním životem“,  shrnul vloni v březnu International Journal of Environmental Research and Public Health závěry 133 výzkumů ze sedmi zemí za posledních 15 let. V boji s civilizačními problémy dneška je podle této meta analýzy pohyb v přírodě oproti cvičení pod střechou účinnější a životní styl mění svým vyznavačům trvaleji.

Pokud tedy nechcete jen rychle (a dočasně) shodit kila nebo nabušit svaly, ale jde vám o změnu kvality života, měli byste vyběhnout už zítra. A zvýšené aktivitě po karanténě přizpůsobit taky stravu. Vhodné jsou k tomu právě adaptogeny.

Tibetská houba vám roztáhne plíce…

Adaptogeny zvyšují odolnost organismu vůči stresorům fyzickým (teplo, chlad, námaha), chemickým (toxiny a těžké kovy) a biologickým (bakterie a viry). Při stresové reakci těla totiž stresovému hormonu kortizol nedovolí překročit zdravou míru a dosáhnout až vyčerpání. Adaptogeny tak pomáhají obnovit rovnováhu v kardiovaskulárním, imunitním a hormonálním systému. Klíčová je také jejich funkce v udržení vysoké hladiny testosteronu nezbytné pro růst svalů, zotavení po výkonu a psychické odhodlání.

Mezi přírodní adaptogeny patří zejména kordyceps, což je léčivá houba, která roste ve vysokých horách Číny, Nepálu a Tibetu. Dříve ji lidé používali při aklimatizaci na vysoké nadmořské výšky, dnes jeho schopnost navýšit kapacitu kyslíku využívají sportovci pro lepší odolnost a vytrvalost.

…a rozchodnice zbystří mysl

Jestli kordyceps je na plíce, pak na duševní pohodu je tu rhodiola neboli rozchodnice růžová. Ta nejenže zlepšuje učení a paměť, ale rozjasní nám i mysl a postará se o naši psychickou rychlost. Díky jejímu biochemickému vlivu na hladinu neurotransmiterů (především serotoninu a dopaminu) se používá jako pomocník v boji s depresemi, úzkostmi a dlouhotrvajícím stresem.

Tyto adaptogeny (a mnohem víc) najdete v doplňcích stravy Terranova jako Štáva z červené řepy, cordyceps a reishi nebo Kordyceps rhodiola a ženšen, které by se měly konzumovat hodinu před sportovním výkonem.

Vhodný je ale také Multivitamin sport obsahující kromě vitaminů a minerálů i řasu spirulina udržující přirozenou obranyschopnost a hladinu cukru v krvi. Anebo přípravek Life Drink obsahující mimo jiné rostlinné bílkoviny, probiotika, trávicí enzymy, a omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu