Přírodní „nakopávače“, které posunou váš sportovní výkon o kus dál

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Sportujete a přejete si pro své tělo „vytěžit“ z tréninku co nejvíce? Zapomeňte na kreatin, aminokyseliny jako BCAA, glutamin a další „fitness“ suplementy. Ty totiž zcela opomíjejí psychologické i emocionální potřeby sportovce, o negativních biologických a chemických stresorech ani nemluvě. Existuje-li něco, co by měl si měl opravdu každý sportovec přidat do svého arzenálu, pak jsou to houbové a bylinné adaptogeny. Podívejme se na ně.

Zvýší fyzický výkon a pomohou zachovat „klidnou hlavu“

Mnozí sportovci často zapomínají, že síla, rychlost a vytrvalost nesouvisí pouze s fyzickou kondičkou. To, jakého výkonu dosáhneme, ovlivňuje hned několik faktorů, od nastavení mysli přes emoční stav až po sílu imunitního systému. Podíváme-li se pak na profesionální sportovce, jejích výkony jsou výsledkem vynikající sebedisciplíny, pravidelného tréninku, důkladné péče o zdraví a schopnosti zachovat si klidnou hlavu i v maximálním stresu. Není divu, že se profesionálem stane málokdo. Pokud ale existuje něco, co i neprofesionálnímu sportovci stabilizuje emoce a zvýší fyzický výkon, je to skupina doplňků známá jako adaptogeny.

Proč jsou adaptogeny před tréninkem lepší než káva

Adaptogeny zvyšují odolnost organismu vůči fyzickým (teplo, chlad, námaha), chemickým (toxiny a těžké kovy) a biologickým (bakterie a viry) stresorům. Jejich zvláštnost spočívá v tom, že usměrňují stresovou reakci těla a to tak, že extrémnímu fyzickému, duševnímu, emočnímu či chemickému stresu nedovolí, aby překročil zdravou míru. Když jsou totiž stresové hormony, jako je kortizol, vylučovány v nadbytku, mohou způsobit vážná poškození a vést až k úplnému vyčerpání. Adaptogeny těmto nezdravým dopadům stresu odolávají a pomáhají obnovit rovnováhu v kardiovaskulárním, imunitním a hormonálním systému. Klíčová je také jejich funkce v udržení vysoké hladiny testosteronu, který je nezbytný pro růst svalové hmoty, zotavení po výkonu a psychické odhodlání.

Jak adaptogeny fungují?

Za pozitivními účinky adaptogenů stojí jejich schopnost zvyšovat hladiny ATP (energie)kreatin fosfátu (síly). Obsahují silné antioxidanty, chrání membrány mitochondrií a DNA, zlepšují kardiovaskulární funkce a účinnost kyslíku. Adaptogeny také podporují tvorbu bílkovin a dalších látek nutných pro obnovu buněčných a tkáňových poškození. Díky této kombinaci jsou ideálním doplňkem pro optimální výkon, rychlost a vytrvalost.

Dostatek kyslíku s kordycepsem

Kordyceps je léčivá houba, která roste ve vysokých horách Číny, Nepálu a Tibetu. Oba typy (cordyceps sinesis a cordyceps militaris) obsahují adenosin, kyselinu kordycepovou, kordycepin a další příbuzné sloučeniny, které pomáhají tělu v modulaci oxidu dusnatého, v boji proti zánětu a únavě nadlevin a zvyšují tím odolnost vůči fyzickému, duševnímu a emocionálnímu stresu. Kordyceps rovněž obsahuje dnes již detailně prozkoumané betaglukany, které podporují imunitní funkce. Dříve lidé kordyceps používali při aklimatizaci na vysoké nadmořské výšky, dnes jeho schopnost navýšit kapacitu kyslíku využívají sportovci pro lepší odolnost a vytrvalost.

Zázračný kořen ashwagandy

Ashwaganda je kořen, který se v tradiční medicíně používá již přes 2500 let. Studie ukázaly, že užívání ashwagandy snižuje stres, posiluje paměť, zvyšuje antioxidační aktivitu a zlepšuje imunitní funkce. A co se sportu týče, tam jsou výzkumné výsledky nediskutovatelné: ashwaganda zvyšuje rychlost i sílu a pravidelnou suplementací lze docílit i výrazného nárůstu svalové hmoty.

Chuť do života s rhodiolou

Jestliže kordyceps nakopne naši vytrvalost a ashwaganda nám dodá sílu a podpoří svaly, pak zbývá jediné: být psychicky v pohodě. S klidnou myslí to totiž (nejen) sportovci dotáhnou nejdál. Hledáme-li spolehlivého parťáka pro duševní výkon, volbou číslo jedna by měla být rhodiola. Ta nejenže zlepšuje učení a paměť, ale rozjasní nám mysl a postará se o psychickou rychlost, abstraktní myšlení a nový příval energie. Díky jejímu biochemickému vlivu na hladinu neurotransmiterů (především serotoninu a dopaminu) se navíc používá jako pomocník při boji s depresemi, úzkostmi a dlouhotrvajícím stresem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu