(Ne)obyčejná kopřiva: Zatočí s únavou, vráskami i alergií

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Té se raději obloukem vyhni! Přesně tak proběhlo v dětství naše seznámení s kopřivou, mnohými považovanou za agresivní a zbytečný plevel. Ve skutečnosti však patří mezi nejmocnější čarodějky ze světa bylinek, které se díky pestré škále svých zdravotních benefitů zařadily mezi tzv. superfoods. Cítíte se vyčerpaní? Potřebujete spolehlivý detox? Nebo by vám hodilo opravdu účinné anti-age sérum? Pak nastal čas jít na procházku a vzít kopřivu na milost.

Všudypřítomná superpotravina

Věděli to i římští vojáci. Ti na svých válečných pochodech kopřivu užívali jako výživnou svačinu a preventivní lék proti kurdějím. Za to staří Egypťané objevili její analgetické účinky a kopřivový čaj proto používali na artritickou bolest. Ptáte se, co stojí za tímto přírodním zázrakem?

Za své léčivé vlastnosti vděčí kopřiva pestré sbírce živin, mezi jejichž ústřední protagonisty patří vápník, železo, hořčík, chrom, draslík, zinek, selen, mangan, křemík, vitaminy A, B a C a proteiny. Její účinky by pak mohly zajímat i vegetariány či vegany, pro které je kopřiva nedocenitelným doplňkem vyvážené a zdravé stravy. Tím ale její benefity ještě zdaleka nekončí….

Fytonutrienty, které kopřiva obsahuje, nám společně s flavonoidy poskytují dávku antioxidantů, které zlepšují naši imunitní reakci a posilují přirozenou odolnost. Kopřiva obstála také jako silný bojovník v prevenci proti rakovině a díky jejím očistným vlastnostem je žádána jako pomocník pro zdraví jater, plic, ledvin, vlasů i kůže.

Zubař, ortoped a kadeřník v jednom

Kopřiva je plná živin, které se spolehlivě postarají o zdravé kosti, zuby a vlasy. Ukázalo se, že popíjením čaje z kopřiv skutečně lze zlepšit hustotu kostní tkáně, dokonalou terapií je ale rozhodně její kombinace s dalšími doplňky podporující zdraví kostí a kloubního aparátu. Moderní i tradiční fytoterapie se v případě bolestivých kloubů a snížené pohyblivosti shoduje na „koktejlu“ z kopřiv, MSM (methysulfonylmethanu) a boswellie, které společnými silami přispívají k regeneraci pojivových tkání, mírnění zánětlivých procesů a postarají se o to, aby vaše kosti, chrupavky a pohybový aparát byly zase „fit“.

Sbohem sezónní alergie!

Stejně tak potěšíme ty, které každoročně potrápí sezónní alergie. Kopřiva v rukou výzkumníků ukázala, že se symptomy sezónních alergií umí pěkně zatočit. Ideální formou jsou v tomto případě její lyofilizované listy, které mohou podpořit zdravou reakci na alergeny postihující dýchací systém. A že vám senná rýma už pěkně leze krkem? Pak vězte, že vás kopřiva společně s kurkumou a černým bezem z této noční můry konečně dostane. Tuto supersilnou a úlevnou kombinaci najdete v doplňku Quercetin Nettle Complex, díky kterému se (bez nutnosti vyhlásit vašemu tělu chemickou válku) senné rýmy zbavíte.

Pročištění krve, jaterní, žlučníkové, trávící a ženské potíže, léčba prostaty a úleva od bolesti. Zázračných účinků kopřivy opravdu není málo. Tak až dnes půjdete na procházku, rozhlédněte se kolem dokola a nezapomeňte, že kopřiva vám do života může být skvělým pomocníkem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu