Chodit na psychoterapii je známkou odvahy, nikoliv slabosti

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Není neobvyklé, že ti, kteří navštěvují psychoterapeuta, bývají v očích ostatních považováni za slabochy či blázny. Chodit na psychoterapii s sebou bohužel ještě nese stigma: buď vám definitivně přeskočilo nebo už zkrátka nevíte jak dál. Stejně tak psychoterapeut, lidově nazýván jako „cvokař“, je v obecném povědomí ještě stále jen někdo, kdo vám „utáhne povolené šroubky“, opraví, co se pokazilo a jedete dál. Jaká je ale skutečná tvář psychoterapie? A v čem může prospět nám všem? Sledujte náš nový seriál, ve kterém vás s psychoterapií, jejími účinky a postupy důvěrně seznámíme.

Odvaha, nikoliv slabost

Začneme definicí toho, co psychoterapie není. V tomto případě si opět vystačíme s laickou „moudrostí“, která vidí terapii jako příjemné posezení v křesílku u pána s dlouhými vousy, co jen tiše přitakává a usrkává svůj oblíbený čaj. Psychoterapie ale není placený pokec s člověkem, který ve své útulné ordinaci jen sleduje tikot hodin a čeká, kdy vás za tu hodinu řečí konečně pěkně zkasíruje. Není to ani psychiatr, který vám napíše recept na chemické pomocníky, ani psycholog, který vám po pár psychologických testech přidělí diagnózu. Ptáte se, jaká je tedy realita? Psychoterapie je neuvěřitelně efektivní nástroj, který nám může pomoci zvládat celou řadu životních situací, od ztráty blízkého člověka, podporu v těžké nemoci nebo při psychosomatických obtížích přes partnerské konflikty až po složitější emocionální problémy. Psychoterapeut během ní využívá své široký repertoár psychologických „pomocníků“, které mají vést ke změnám v našem prožívání a chování. Asi je vám jasné, že psychoterapie je tak trochu umění i věda. A potřeba k ní je nejen zkušený terapeut, ale od těch, kteří ji podstupují, vyžaduje hlavně dostatek odvahy převzít zodpovědnost za svůj život.

Změna začíná

Samotné rozhodnutí oslovit terapeuta bývá pro většinu lidí tím největším a zároveň nejtěžším krokem. Ať už emailem či telefonicky, přiznáváme, že potřebujeme cizí pomoc. A to je bohužel pro mnoho z nás známkou vlastní nedostatečnosti a slabosti. Proč? Jsme tak naučeni, ve společnosti je to tzv. “normální“. Ještě stále nejsme zvyklí mluvit o svých emocích, ještě stále žijeme v mlze přesvědčení, že o svých niterných problémech či bolestech mluví jen „labilové“ a slaboši.  Přitom přiznání, že v mém životě není vše OK, ale i přesto za něj přebírám zodpovědnost a kráčím vstříc osudu s odhodláním svůj aktuální životní příběh přepsat, je tou největší ctností a změnou, kterou pro sebe můžeme udělat. Možná to bude chvíli bolet, možná to budete chtít vzdát. Ale poznávat sám sebe, s andělskými i ďábelskými sklony, je nakonec ta největší úleva.

Psychoterapeut jako průvodce

Psychoterapeut je odborník na duševní zdraví, který vám pomůže v cestě za objevením sebe sama a tím podporuje váš seberozvoj, pomůže vám se zvládáním těžkých životních situací a naučí vás pracovat se svým tělem a emocemi. Stojí na počátku vaší dobrodružné cesty, ale nezapomínejte, že v ní figuruje jako průvodce, nikoliv jako hlavní kormidelník. Tu nejtěžší práci za vás určitě neudělá. Teď už jen zbývá si zvolit, jakým pracovní způsob vám bude nejvíce vyhovovat. Bude to práce se sny? Hypnóza? Nebo spíš potřebujete pravidla, řád a rutinu?

Dokonalý život neexistuje

V příštích dílech vás s jednotlivými psychoterapeutickými směry seznámíme a představíme příběhy lidí, kterým psychoterapie ukázala v životě nový směr. Některým z nich usnadnila těžké životní rozhodnutí, jiným pomohla zbavit se fobie či úzkosti, ale v závěru všem ukázala to, co nás ve škole nenaučili: Smířit se s tím, že dokonalý život sice neexistuje, ale existují způsoby, jak jeho nedokonalosti zvládat. Nemusíme být na všechno sami a už vůbec se za svá křehká místa nemusíme stydět.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu