Naučte se řeč vlastního těla – co znamená červený hladký jazyk?

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Mnoho z nás přehlíží malé, často téměř neznatelné, projevy našeho těla, se kterými jsme se naučili žít. Tmavé kruhy po očima, štěpící se nehty, nadýmání, padání vlasů, občasné afty, zácpa nebo častá únava. Nejčastěji přičítáme tyto signály věku nebo genům. Ale napadlo vás, že tělesné symptomy jsou jediný způsob, jak vám může dát vaše tělo najevo, že je něco v nepořádku, že tělu něco schází? Symptom můžeme přirovnat k červené kontrolce na palubní desce automobilu. Můžeme se jí zbavit tak, že ji vyšroubujeme, to ale nevyřeší komplexní problém respektive důvod, proč začala kontrolka svítit.

Nechci vás strašit. Lámavé nehty nebo zácpa rozhodně nemusí znamenat, že trpíte závažnou chorobou. Ale pozor. Nerovnováha v těle, která takový symptom způsobuje, se může v budoucnosti podílet na chronickém onemocnění. V budoucnu se vás proto může týkat třeba diabetes, kardiovaskulární onemocnění, Alzheimer nebo rakovina.

Spoléháme se plně na západní medicínu a technologie, kterými disponuje. Pokud se nemoc neprojeví v krevním testu, na magnetické rezonanci, sonografii nebo jiném vyšetření, nevěříme, že je v našem těle něco v nepořádku. Bohužel jsme se díky moderním technologiím a testům stali slepými k signálům vlastního těla. Předali jsme zodpovědnost za naše zdraví lékařům a farmacii. Přestali jsme důvěřovat vlastním pocitům. Jako by nic, co se nedá změřit nebo vědecky prokázat, neexistovalo. Opak je pravdou. Přestože se věda posouvá mílovými kroky dopředu, stále nevíme o fungování lidského těla zdaleka vše. Platí, že i v dnešní době, při existenci pokročilých technologií, umíme změřit jen zlomek funkcí a procesů v těle.

Lidské tělo přežilo tisíce let díky svým neuvěřitelným adaptačním schopnostem a jedním ze způsobů, kterými se přizpůsobuje, je vytváření symptomů. Ať už jde o horečku a zánět, kašel, nevolnost, zvracení, mdloby, bolest, únavu nebo širokou škálu emočních a duševních stavů, každý symptom představuje reálné úsilí těla v boji proti infekci, psychickému stresu a pokus o znovunastolení rovnováhy v těle. Pokud se naučíme řeč těla a porozumíme významu sdělení, můžeme řadě onemocnění předcházet dříve, než se stihne rozvinout nebo k onemocnění vůbec nedojde.

Přinášíme vám seriál nejobvyklejších signálů těla z pohledu integrativní medicíny, včetně vysvětlení možných příčin a návodu, jak tělu pomoci dostat se zpět do rovnováhy. Každý z popsaných signálů je příležitostí změnit vaši stravu, životní styl nebo si domluvit schůzku na klinice integrativního zdraví SanuMedica.

Symptom: červený hladký jazyk

Možné příčiny: nedostatek vitamínů řady B a možné trávicí problémy

Červený hladký jazyk se může zdát normálním stavem, ale také může ukazovat na zánětlivé onemocnění jazyka tzv. glositidu. Pokud je váš jazyk hladký, okem nerozeznáváte chuťové pohárky, s největší pravděpodobností vám chybí vitamín B12, svoji roli může hrát také deficit zinku, železa nebo některého dalšího vitamínů řady B. Příčinou může být také nízká hladina estrogenu u žen v období menopauzy.

Co s tím můžete dělat:

Přidejte ke své stravě kvalitní multivitamin bez zbytečné chemie a přídatných látek. Ujistěte se, že vaše strava obsahuje dostatek potravin bohatých na vitamíny řady B a zinek jako například hovězí maso z ekologického chovu nebo vnitřnosti, kupte si také kvalitní doplněk stravy obsahující řadu vitamínů B a zinek. Zvažte také doplnění vitamínu B12, jehož deficit může vést k celé řadě onemocnění včetně depresí.

Vhodné je se také zaměřit na trávení. Pokud po jídle trpíte nadýmáním, říháním nebo pocity pálení, je pravděpodobné, že máte nedostatek žaludeční kyseliny. Takový stav vede k nedostatečnému trávení a vstřebávání živin logicky vedoucí k nedostatku některých živin v těle. Vhodná úprava stravy vede ke zlepšení procesu trávení, mnoho symptomů odezní díky zlepšenému vstřebávání živin v těle.

V příštím díle se dozvíte, co vám vaše tělo říká křehkými, lámavými nehty.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu