Méně je více

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Když se řekne minimalismus, může to pro různé lidi znamenat různé věci. Někdo si představí vybílený byt nebo design seveřanů, někdo zas prarodiče, kteří si vystačili s málem. A to je v pořádku. Neexistují totiž univerzální pravidla nebo standardy, které jako minimalisté musíte dodržovat. Důležité je jediné: I když si každý najde svoji vlastní cestu, jak žít minimalisticky, všichni, kterým se to podaří, se ve svém životě dočkají svobody, klidu a radosti.

„Minimalismus je úmyslné upřednostňování věcí, kterých si ceníme nejvíce, a odstranění čehokoliv, co nás od nich vzdaluje.“ Joshua Becker, zakladatel BecomingMinimalist.com

Neklidná doba konzumu

Není náhoda, že se o minimalismu začalo hovořit právě v posledních letech. Je jasné, že pro přežití se konzumu úplně zbavit nemůžeme. Problém ale nastal ve chvíli, kdy byl konzumerismus zaměněn za štěstí. V tomto případě se nakupování a pocit štěstí bohužel staly téměř synonymními pojmy a tzv. blahobyt se začal posuzovat optikou ryzího materialismu. Každý psycholog, psychiatr či duchovní nás ale utvrdí v tom, že naše štěstí a kvalitu života rozhodně neurčují jen věci, které vlastníme…

Žít lepší život s méně věcmi

Nejeden minimalista má za sebou „kariéru“ člověka, který své štěstí hledal v majetku a hromadění. Mnoho z nich utratilo stovky tisíc za věci, které nikdy nepoužili, někteří z nich trávili téměř všechen volný čas nakupováním v obchodních domech a na internetu. A když zrovna nenakupovali, přemýšleli, co potřebují nebo co si koupí, až si „vydělají“… Docela past, nemyslíte? Obzvlášť v případě, když chvilková dávka dopaminu vyprchává a smysl života stále nepřichází.

„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nemají, za věci, které vlastně ani nechtějí, jen proto, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“

Uvolněte cestu vnitřnímu bohatství

Dnes jsou z těchto bývalých „závisláků na majetku“ lídři minimalistických hnutí, kteří se snaží sdělit všem ostatním: „Ovládněte své věci, nebo ovládnou ony vás.” A ovládnout znamená především přiznat si, že lpěním na věcech nám utíká život mezi prsty a také to, že bude nejlepší se velké části z nich zbavit.  Proč? Nejenže se naše konzumem ovládaná mysl konečně dočká klidu a míru, ale hlavně tím získáme prostor a čas pro něco, co skutečně obohatí náš život.

Více peněz, méně stresu aneb jak minimalismus změní váš život

Možná začínáte tušit, že život s menším množstvím majetku přináší mnohem více radosti než jeho hromaděním. Jak je to možné? Důvodů je podle nejpopulárnějšího minimalisty Joshuy Beckera hned několik:

  • Více času a energie – Každý si v duchu může spočítat, kolik hodin našeho času nákupy vyžadují. A to nemluvíme o práci, kterou je nutno udělat, abychom si nákupy vůbec mohli dovolit.
  • Více peněz – Kdo z nás by si nepřál finanční svobodu…Napadlo vás někdy, že cestu k ní nám nemusí připravit dřina na přesčasech v práci, ale to, že budeme nakupovat a vlastnit méně?
  • Více svobody – O jaké svobodě je řeč? Zejména o té psychické a finanční. Lpěním na majetku se k svobodné mysli nedopracujeme a s věčným utrácením si neužijeme ani svobody finanční.
  • Méně stresuObavy, že o věc přijdeme, úklidy a opravy. To jsou hlavní stresory, které se s vlastnictvím majetku pojí.
  • Méně rozptýleníJe známo, že lidská pozornost nemá neomezené kapacity a při nadbytku věcí se stává čím dál zahlcenější. Snadno ji pak unikne něco, co mohlo být zásadní…
  • Konec porovnávání se s ostatnímiVysilující soutěž, ve které vyhrává ten, kdo má nejvíce, s minimalismem končí.
  • Pomoc druhýmVěci, kterých se zbavíte, mohou pomoci lidem, kteří je skutečně potřebují. Myslete na to především v třídění šatníku, který bývá pro většinu lidí tím nejtěžším krokem v minimalistických počátcích.
  • Více spokojenostiVšechny předchozí řádky naznačují ještě jednu zásadní změnu, která vás s minimalismem čeká. Protřídíte věci, projasníte život a na konci vás čeká obrovská úleva.

Vzhůru do toho

Mark Twain řekl: „Nejdůležitějšími dvěma dny ve vašem životě je den, kdy jste narodili, a den, kdy jste zjistili proč“. Minimalista Joshua Becker k tomu přidává ještě třetí: den, kdy jste se zbavili všeho, co vás rozptyluje, a rozhodli se naplnit smysl života.“

A teď už je to v našich rukou. Můžeme začít třeba u přeplněných skříní, zásuvek či v přehlcených garážích. Pojďme s tím chaosem zatočit. Darujme věci potřebným, upřednostňujme kvalitu nad kvantitou, rozpoznejme diktát konzumu, neztrácejme čas hromaděním, a hlavně se vydejme na cestu, na které znovuzískáme všechno to, o co nás nákupy a nadbytek věcí připravily.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu