Mimořádná síla olivového listu: Vědci potvrdili, co věděli už staří Egypťané

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Středomoří, země zaslíbená. Sluncem hýčkané pláže, bezedná mísa s ovocem a vlnobitím podkreslený relax… Svou dobrou pověst si však nezískalo jen jako oblíbená prázdninová destinace, ale také jako místo se „zázračně“ nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění, obezity, rakoviny prsu, cukrovky či Alzheimerovy choroby. Proč se ve srovnání s evropským průměrem těší obyvatelé Středomoří lepšímu zdraví? A jaký je jejich tajný recept na dlouhověkost?

Co mají obyvatelé Středomoří a my ne?

Někdo odpoví rytmus v krvi, druhý horkokrevnost. Odpověď na to, co po staletí zásadně odlišuje jejich životní styl od našeho, je ale jednodušší, než byste čekali. OLIVOVNÍK. Olivovník, latinsky Olea Europea, se pěstuje v mnoha částech světa, avšak 98% jeho zemědělské produkce má na svědomí právě středomořský region. Zaplaťpánbůh, vždyť bez olivového oleje si svou domácnost dnes umí představit jen málokdo. To, co nám ale z olivovníku stále tak trochu uniká, je jeho další dar, a světě div se, dle vědců má obrovskou sílu.

List olivovníku

První záznam o olivovém listu pochází ze starověkého Egypta, kde se jeho antimikrobiální oleje používaly k mumifikaci králů. Od té doby se hojně používal v tradiční medicíně k léčbě různých onemocnění a v mnohých kulturách je populární dodnes. Na počátku 19. století byly rozdrcené olivové listy nedocenitelným elixírem proti horečce a malárii, Maročané je používali jako přírodní lék proti cukrovce, Japonci si jimi pomáhají při žaludečních či střevních chorobách a v Řecku a na Kanárských ostrovech se jejich extrakt doporučuje k léčbě vysokého krevního tlaku.

Důvodem tak všestranného použití olivového listu je přítomnost mnoha bioaktivních látek, zejména tzv. polyfenolů, které se přirozeně vyskytují v rostlinách, a jak výzkumy naznačují, mohou chránit před řadou onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Nejúčinnější látkou z extraktu z olivových listů je oleuropein, extrakt ale obsahuje i bioflavonoidy, rutin, lutein a hesperidin, které synergicky s oleuropeinem zvyšují jeho přirozenou aktivitu.

K čemu se extrakt z listů používá?

Výzkumy ukazují, že kromě pozitivního vlivu na metabolismus a kardiovaskulární systém, má extrakt z olivových listů antivirové, protirakovinové a neuroprotektivní účinky. Jeho bioaktivní sloučeniny nejsou pouze antioxidační a protizánětlivé, ale také snižují krevní tlak, zlepšují hladinu cukru v krvi a snižují hladinu cholesterolu, díky čemuž nám pomohou vyvarovat se cukrovce, hypertenzi, srdečnímu infarktu či mrtvici.

Nejslibnější účinky olivového listu

  • Snižuje krevní tlak, cholesterol a hladinu triglyceridů

Badatelé poukázali na to, že extrakt z olivových listů významně snižuje krevní tlak u lidí s hypertenzí či hraniční hypertenzí, a to do té míry, že ti, kteří již užívají léky, by se měli před užíváním extraktu poradit se svým lékařem – jejich tlak by totiž mohl poklesnout příliš nízko.

Bylo také zjištěno, že užíváním extraktu z olivových listů se snižuje celkový cholesterol, za což mohou polyfenoly, zejména pak oleuropein, které snižují aktivitu klíčových enzymů regulujících cholesterol, což vede k jeho snížené produkci.

  • Pomáhá bojovat proti nachlazení a chřipce

Právě olivový list může být tím, co může zabránit další chřipce či významně zkrátit její průběh. Ukazuje se, že sloučeniny olivových listů interagují s proteinem virových částic a snižují jejich schopnost nás infikovat. Rovněž zpomalují replikaci virů, o nichž je známo, že způsobují chřipku, nachlazení a další respirační onemocnění. V neposlední řadě bylo prokázáno, že olivové listy stimulují fagocytózu, což je proces, při kterém buňky zvané fagocyty pohlcují a ničí škodlivé cizí částice v našich tělech, zejména pak bakterie a viry.

  • Léčí opary

Díky svým silným antivirovým vlastnostem může extrakt z olivových listů dokonce pomoci při léčbě viru herbes simplex 1. typu, tedy orálního herpesu, který má na svědomí boláky kolem úst a rtů.

  • Má antibakteriální, protiplísňové a antiparazitické účinky

Extrakt z olivových listů má rovněž antimikrobiální účinek na bakterie a houby. V jedné laboratorní studii byly různé bakterie a houby ponořeny do roztoku extraktu z olivových listů a po třech hodinách extrakt zabil téměř všechny, včetně dermatofytů, které způsobují infekce kůže, nehtů a vlasů, a Escherichia coli, která může způsobit těžký průjem a kvasinkovou infekci.

  • Snižuje zánětlivou a artritickou bolest

Polyfenoly v extraktu z olivových listů jsou antioxidační a protizánětlivé, díky čemuž byly po celém Středomoří odnepaměti ústně i lokálně používány proti bolestivým, zaníceným kloubům a artritidě.

  • Má silné protirakovinové vlastnosti

Výzkumy ukazují, že polyfenoly olivových listů jsou protizánětlivé a chrání před poškozením DNA volnými radikály, které jsou charakteristické pro mnoho typů rakoviny. Díky své struktuře, podobné estrogenům, se navíc předpokládá, že interagují s estrogenovými receptory a snižují tak možnost hormonálních nádorů, jako je rakovina prsu.

  • Pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a je vhodný při léčbě cukrovky 2. typu

Zdá se, že extrakt z olivových listů pomáhá zvládat diabetes 2. typu dvěma způsoby. Jedna studie zjistila, že zpomaluje trávení škrobů na jednoduché cukry, což může být důvodem, proč extrakt pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Stejná studie zjistila, že u lidí s diabetem 2. typu, kteří denně užívali 500 mg extraktu z olivových listů, došlo k významnému snížení hladin inzulínu nalačno a hemoglobinu A1c, což je marker dlouhodobé expozice zvýšené hladině cukru v krvi.

  • Chrání před Alzheimerovou chorobou a poklesem kognitivních funkcí

Jak naznačují četné studie, středomořský region má trvale nízký výskyt demence, což může být důsledek konzumace olivových listů. Výzkumy naznačují, že oleuropein přítomný v extraktu z olivových listů může být jedním z nejdůležitějších neuroprotektivních polyfenolů.

Jakou formu extraktu si vybrat?

Extrakty z olivových listů byly používány po staletí, až nyní se jim však v medicíně dostává patřičné pozornosti. Na rozdíl od středověkých Egypťanů se naštěstí nemusíme vypravit do olivových hájů a listy si vlastnoručně nadrtit. Extrakt z olivových listů je dnes dostupný v několika formách, stejně jako u olivového oleje se ale jejich kvalita i obsah účinných látek mohou výrazně lišit. Neochuzený olivový zázrak najdete v doplňku Terranova olivový list z čerstvého listu olivovníku, jehož kapsle neobsahují žádná syntetická aditiva a jsou vhodné pro vegetariány i vegany.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu