Léto přichází, kila zůstávají? Užijte si ho i tak!

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Pro mnoho z nás je příchod léta vítaným odpočinkem od zimních měsíců, krátkých, chladných dnů a od nutnosti „zababušit se“ do několika vrstev oblečení. Ne každý se ale svých zimních svršků zbavuje rád. Léto totiž neznamená jen táboráky, grilovačky a celou řadu dobrodružství, ale také odhalení těl, která ne vždycky stihla projít jarním „bikini fitness programem“ či drastickou redukční dietou. Čert je vem, pojďme si léto užit i s těmi kily navíc!

Nevím, jak to máte vy, ale mně se zdá, že se titulky o dokonalých letních tělech objevují ještě ve chvíli, kdy si vychutnáváme babiččino cukroví a naplno užíváme benefitů patřících k období „vánoční hojnosti“. Přejídání, pohádky a pohodička. Pak ale uvidíme první časopis a bum, s radovánkami je amen. Překrásné „figury“, zázračné fotky „před a po“ a všudypřítomné hashtagy se zaklínadlem #motivation bleskurychle zabrnkají na naše svědomí a my se od vánočního stromečku ženeme rovnou do fitka. Nebo to aspoň máme v plánu…

Přestaňte se srovnávat, začněte žít

Příliš vysoká, moc svalnatá, málo vytvarovaná…příliš toho, málo tamtoho. Znáte ty fráze? Jsou to přesně ta slova, která jsou zdrojem vaší nespokojenosti či úzkosti. Otázkou zůstává: S kým se srovnáváte? Zřejmě máte v hlavě nějaký ideál toho, jak byste měli či neměli vypadat. Zatímco pro někoho je tento „ideální obrázek“ silně motivační, jinému působí emociální bolest a neustálé přemílání o vlastní nedostatečnosti. Psycholožka Katarína Szabados Filasová má v této otázce naprosto jasno: srovnávání je zabijákem našeho sebevědomí. Začneme-li uvažovat v kategoriích lepší – horší, tlustší – hubenější, pak logicky začneme usilovat o tu lepší a hubenější variantu. Věříme totiž, že když budeme hubenější a víc sexy, spadne nám do klína spousta dalších benefitů: od obliby mezi přáteli přes úspěch v práci až po pocity neskonalého štěstí. Opravdu ale chceme věřit tomu, že za štěstím a úspěchem stojí rafička na váze, množství svalové hmoty či poměr boků ku pasu?

Tělo není zdrojem našich problémů

Tělo samo o sobě nikdy nezpůsobuje naše problémy – způsobují je myšlenky, kterým vědomě či nevědomě věříme. S blížícím se létem jsme se rozhodli věřit myšlence, že je naše tělo nedokonalé a že se za něj musíme stydět. Sami ve své hlavě si tak vytvoříme scénář, ve kterém své tělo odmítáme a jeho emoční reakce je pak jednoznačná: necítíme se ve vlastní kůži, zrcadlu se vyhýbáme obloukem a o traumatickém zážitku ze zkušební kabinky ani nemluvě. A tak nám myšlenky na těch pár kilo navíc zkazí radost z léta, na které jsme se tolik těšili…

Nezaměřujte se na tělo, ale na to, jak ho vnímáte

Tzv. body image je způsob, jakým člověk vnímá a prožívá své tělo. Zatímco negativní body image souvisí s malým sebevědomím a sebepodceňováním, vytvoření pozitivního body image podporuje kladné sebehodnocení, sebejistotu a sebepřijetí. Tou správnou cestou tedy není zaměření na tělo a jeho napasování do číselných kategorií, ale na to, jak tělu nasloucháme a jak ho vnímáme. Jak ale přeladit negativní body image k pozitivnímu? Pro začátek bude stačit, když vykopnete svého vnitřního kritika, začnete se chovat k vlastnímu tělu s laskavostí a věnujete mu dostatečnou péči.

Moudrost nedokonalosti

Anglický psychoterapeut Rob Preece říká, že klíčovým faktorem duchovního i psychologického zdraví je přijetí vlastní nedokonalosti. To stejné platí i pro vnímání vlastního těla, při jehož kategorizaci na lepší – horší, štíhlejší – tlustší, zapomínáme, že je jeho aktivita velmi rychlá a pomíjivá, ostatně jako život sám. A proto si pamatujte, že jste více než jen tělo. Jste živá, zdravá a milující lidská bytost s krásnou myslí, srdcem a duší. Tak až vás zase přepadne na Instagramu polonahá fotka nebo reklama na bikini zeštíhlovací kůru, neposlouchejte žádné negativní myšlenky, které to vyvolá. Užijte si léto, užijte si ho bez ohledu na to, kolik ukazuje metr či váha. Vychutnejte si dovolenou, zrelaxujte se, prožijte naplno společné chvíle s kamarády a rodinou a využijte každou minutu, která vás toto léto čeká. Protože jak už víme, fyzický vzhled je pomíjivý, ale vzpomínky… ty nám zůstanou.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu