Letní bronz celoročně? Zkuste betakaroten

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Také vás rodiče v dětství přesvědčovali, že když budete jíst hodně mrkve, budete mít zrak jako ostříž? Jestli si dodnes myslíte, že tato pohádka byla jen součástí promyšlené strategie, jak do vás dostat co nejvíce zeleniny, pak jste na omylu. Mrkev totiž obsahuje betakaroten, prekurzor vitaminu A, což je živina důležitá nejen pro zdravé vidění v šeru, ale také pro posilnění imunitního systému, prevenci rakoviny a zdravou kůži.

O patnáct let později už nás nutit nemuseli – mrkev byla díky vysokému obsahu betakarotenu prohlášena za ideálního pomocníka pro bronzové opálení, a tak jsme ji už na začátku jarní sezóny začali chroupat zcela dobrovolně. A jak je to s tím zrakem? Dioptrií nás pravidelné dávky mrkve určitě nezbaví. Jak se ale ukázalo, nedostatek vitaminu A, který s betakarotenem úzce souvisí, může způsobovat šeroslepost a komplikovat tak jedinci pohyb při slabém světle či při přechodu ze světla do tmy. Tak teď už aspoň víme, proč rodičům na té mrkvi tolik záleželo…

Co mají společného betakaroten a vitamin A?

Betakaroten patří mezi tzv. karotenoidy, které představují nejrozšířenější skupinu přirozeně se vyskytujících pigmentů v přírodě. Karotenoidy se nacházejí v ovoci a zelenině a zbarvují je do pestrobarevných žluto-oranžovo-červených odstínů. Vysoký obsah ale překvapivě najdeme také v zelenině, která takto pestře barevná není, například v listové zelenině, brokolici, hrachu či kapustě. Ze všech známých karotenoidů má právě betakaroten největší potenciál přeměny na vitamin A. A ten je pro nás životně důležitý.

Vitamin A je esenciální živinou a hraje důležitou roli při všech funkcích našeho organismu. Je nutný pro zdravé oči, imunitní systém, růst buněk, ale také pro reprodukci a vývoj plodu.  Vitamin A je rozpustný v tucích a existuje ve 2 formách: jako retinol, který se nachází pouze v živočišných zdrojích (např. v játrech, mléčných výrobcích či mořských rybách), a pak ve formě rostlinných karotenoidů (např. v mrkvi, petrželi, špenátu, rajčeti, meruňce či mangu), z nichž si tělo vitamin A vyrábí a poté ho uchovává v játrech.

Pozor na předávkování!

Vitamin A tedy získáváme z potravin, které jíme, nicméně ti, kteří si svým jídelníčkem nejsou úplně jisti, často volí také formu výživového doplňku. V tomto případě bychom ale rozhodně neměli zapomenout na fakt, že nadměrný příjem vitaminu A může způsobit tzv. hypervitaminózu, jejíž dopady mohou být život ohrožující. Jako naprosto bezpečný zdroj vitaminu A je pak právě betakaroten, jehož přeměna se řídí stavem vitaminu A v našem těle. Pokud ho má organismus dostatek, jeho přeměna ve vitamin A se minimalizuje a toxické účinky nehrozí.

Betakaroten k nezaplacení

Kromě toho, že betakaroten slouží jako zdroj vitaminu A a stará se o jeho přiměřenou hladinu v našem těle, pomáhá také při prevenci rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění, posiluje imunitní systém, chrání nás před úžehem a stárnutím kůže, je účinný v léčbě astmatu a účinně bojuje s příznaky oxidativního stresu. Pomoci může i ženám, které trápí vaginální kvasinkové infekce a u stárnoucí populace zpomaluje pokles kognitivních funkcí.

A který si vybrat?

Jedním z nejvhodnějších zdrojů přírodních karotenoidů je zelená řasa Dunaliella salina, která nám betakaroten zajistí v daleko větší míře než pravidelné chroupání mrkve či syntetické preparáty. Díky vysokému obsahu betakarotenu je Dunaliella salina vyhledávána jako přírodní zdroj vitaminu A a rovněž jako složka kosmetických přípravků, které chrání pokožku před stárnutím a škodlivými dopady UV záření. Kde ale řasu najdeme? Například v čistě přírodním výživovém doplňku Natural Beta Carotene, kde jsou jeho antioxidační účinky obohaceny o přítomnost dalších karotenoidů a vynikající antioxidační kyselinu alfalipovou. Tento přírodní doplněk je navíc vhodný a bezpečný pro kuřáky, jimž se syntetická forma betakarotenu z důvodu zvýšeného rizika rakoviny plic výrazně nedoporučuje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu