Kyselina alfa lipoová: Účinná detoxikace i pomoc při hubnutí

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Díky velkému množství výzkumů se kyselina alfa lipoová (zkráceně ALA) v posledních letech stala předmětem zájmu lékařů i těch, kteří hledají přírodní a spolehlivou cestu, jak ochránit své zdraví. Ačkoliv o této organické sloučenině prozatím nebylo napsáno mnoho, její podivný název bývá nejčastěji skloňován v souvislosti s hubnutím, léčbou cukrovky a efektivní očistou. Tak co je na tom pravdy?

Kyselina alfa lipoová je organická sloučenina, která se přirozeně nachází uvnitř každé buňky lidského těla. Jejím hlavním posláním je přeměnit krevní cukr (glukózu) na energii pomocí kyslíku, což je proces nazývaný aerobní metabolismus. Díky tomu, že dokáže neutralizovat volné radikály, které poškozují buňky na genetické úrovni, je považována za významný antioxidant. To je také bezpochyby jeden z nejčastějších důvodů, proč se lidé snaží zvýšit její hladinu – a to obohacením jídelníčku, užíváním doplňku či obojím.

Univerzální antioxidant s řadou benefitů

Antioxidantů je na trhu jako máku a jistě nám dáte za pravdu, že zorientovat se v tom bludišti cizích názvů a chemických složení je na jednoho člověka příliš. Když si však vezmeme na pomoc vědu, hned nám bude jasnější, proč se kyselině alfa lipoové v žebříčku antioxidantů dostává výsadního postavení. Za prvé, na rozdíl od ostatních antioxidantů je kyselina alfa lipoová jedinečná tím, že se rozpouští ve vodě i tuku, což ji umožňuje pracovat v každé buňce či tkáni našeho těla (například vitamin C je rozpustný pouze ve vodě, vitamin E zas pouze v tucích). Za druhé, její antioxidační vlastnosti jsou spojeny s několika dalšími výhodami, včetně nižší hladiny cukru v krvi, zpomaleného stárnutí kůže a zlepšení funkce nervů. A to už je balík výhod, který stojí za řeč.

Pomocník při hubnutí, léčbě cukrovky i ochraně nervů

Kyselina alfa lipoová má však řadu dalších benefitů, z nichž mnoho z nich je stále předmětem intenzivního zájmu výzkumníků. Nejčastěji se uvádějí její pozitivní účinky při léčbě cukrovky 2.typu, kde se ukázala jako vhodný prostředek ke zvýšení citlivosti na inzulín, ale také k prevenci či léčbě chronických komplikací spojených s cukrovkou – polyneuropatie, nefropatie a retinopatie. Rovněž pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou, ulevuje lidem se syndromem pálivých úst, hraje pozitivní roli při hubnutí, je balzámem na oči i nervy, poskytuje ochranu před oxidačním stresem a posiluje imunitu.

Povinná výbava sportovců a kuřáků

Na začátku jsme zmínili, že si tělo kyselinu alfa lipoovou vyrábí samo – výsledkem je ale jen malé množství, které se mnozí snaží navýšit stravou či výživovým doplňkem. Na to by neměli zapomínat především sportovci, kuřáci či lidé, kteří se více než „svátečně“ oddávají konzumaci alkoholu. Vynikajícím zdrojem kyseliny alfa lipoové je libové červené maso, z rostlinné stravy pak brokolice, rajčata, špenát, růžičková kapusta, mrkev, droždí, řepa či brambory.  A co doplňky?

Nekupujte zajíce v pytli, zeptejte se na složení

Kyselina alfa lipoová má silné antioxidační vlastnosti a jako doplněk ji volí většinou ti, kteří hledají vhodný prostředek při hubnutí, péči o pleť, podpoře imunity či ochranu před zákeřnými toxiny a oxidativním stresem.  Účinek kyseliny alfa lipoové v lidském těle lze navýšit například rakytníkem nebo šípky, jejichž přírodní kombinaci obohacenou účinky matcha čaje, kurkumy a modřínu najdete v účinném antioxidačním Kyselina alfa lipoová 300 mg komplexu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu