Krok za krokem k NON TOXIC domácnosti

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Přírodní netoxická domácnost je boom, který nenechá žádnou “hospodyňku” klidnou.  Ukazuje se totiž, že největší “jedy” na nás nečíhají venku, ale paradoxně v prostředí, které je nám nejbližší. Škodlivé chemikálie najdeme doma všude – v jídle, pití, čistících prostředcích, vzduchu, plastech i domácím vybavení. Kdo má ale čas na výrobu všech těch domácích přípravků? A není NON TOXIC domácnost trochu drahý špás?

Když se řekne přeměna domova, mnoho z nás se otřese hrůzou – vzít “zgruntu” celý dům, od sklepení až po půdu, a rozloučit se se všemi věcmi, které nejsou onálepkovány ekologickými certifikáty, je přece jenom velké sousto. Velké věci ale začínají malými kroky, navíc nikde není napsáno, že teď hned musíte běžet pro bambusové zubní kartáčky a vylít do odpadu zbytky pracího gelu. Začněme tedy heslem no stress. Konec konců s chemikáliemi žijeme po dlouhá léta, takže nějaký ten den navíc už nikoho nezabije. Přejít k netoxické domácnosti můžete pomalu, krok za krokem a s každou malou změnou se radovat, jak žijete čím dál ekologičtěji a zdravěji.

Větrejte

První krok, který kromě pravidelné cesty k oknu, nestojí skoro nic. Čistící prostředky, vaření, svíčky, osvěžovače vzduchu, stavební materiály i nátěry, to vše přispívá ke znečištění našich domácností. Britská nadace pro zdraví plic doporučuje zvolit čistící prostředky bez vůní, nepoužívat spreje a pokud je to možné, přejít na pevné nebo tekuté výrobky. Doporučuje také otevírat okna, a to zejména při vaření nebo sprchování, a nezapalovat vonné svíčky či tyčinky v malých prostorech, jako je koupelna. Někdy ale větrání nadělá více škody než užitku – zejména při silném znečištění venkovního ovzduší. Odborníci proto doporučují sledovat index kvality ovzduší, který u nás pro jednotlivé kraje pravidelně aktualizuje Český hydrometeorologický ústav – je-li index vysoký, nechte okna určitě zavřená.

Vyrábějte si vlastní čistící prostředky

Madeleine Somerville, autorka knihy All You Need Is Less: The Eco-friendly Guide to Guilt-Free Green Living and Stress-Free Simplicity, říká, že mýdlo, jedlá soda a ocet tvoří základ všeho, co potřebujete pro úklid vaší domácnosti. Ocet můžete použít i namísto aviváže, k odstranění vodního kamene a naložíte-li do něj citrónové, pomerančové či grepové slupky, získáte voňavý čistící prostředek za pár korun. A pokud na vyrábění DIY prostředků nemáte čas nebo na to zkrátka nejste, zkuste pomalu nahrazovat stávající produkty netoxickými variantami: doporučuje se začít od deodorantů, pracích gelů a aviváží přes čistící prostředky až po kosmetiku. Proč? Stačí se podívat na přehled “typických” složek běžné domácnosti a jejich účinky na naše zdraví:

 

Laurylsulfát sodný (SLS) a laurethsulfát sodný (SLES) – mohou způsobit vážné podráždění kůže

Butylovaný hydroxytoluen (BHT) – může poškodit játra a ledviny, narušit hormony a podpořit růst nádorů

Amoniak – běžně se vyskytující v čističi skla, způsobuje podráždění očí, pokožky a plic a zhoršuje astma

Formaldehyd – zhoršuje alergie, dráždí pokožku a pálí oči, nos a krk, karcinogen

DEA (diethanolamin), TEA (triethanolamin) a MEA (monoethanolamin) – mohou vyvolat alergické reakce, souvisí s rakovinou jater a ledvin

Parabeny – narušují endokrinní systém a mohou zvyšovat riziko rakoviny prs

Ftaláty – narušují endokrinní systém a ovlivňují reprodukci

Triclosan – souvisí s citlivostí kůže, poškozením jater a narušením hormonů

Chlor – zhoršuje astma, ničí střevní bakterie, může narušit funkci štítné žlázy, souvisí s rakovinou tlustého střeva a močového měchýře

Perchlorethylen (PERC) – běžně se vyskytuje v suchých čisticích roztocích, odstraňovačích skvrn a čisticích prostředcích na koberce a čalounění, jedná se o neurotoxin a možný karcinogen

Chloroform – neurotoxin a karcinogen

2-butoxyethanol – dráždí pokožku a oči

Benzylacetát – může souviset s rakovinou pankreatu

Utírejte prach, zbavte dům vlhkosti a eliminujte plísně

Americká studie z roku 2016 identifikovala 45 toxických chemikálií v “domácím” prachu, včetně ftalátů a fenolů. Veena Singla, spoluautorka studie Rady pro ochranu přírodních zdrojů v Kalifornii říká, že vnitřní prach obsahuje chemikálie z celé řady produktů – je jako parkoviště pro chemické látky v domácnosti. Mezi jednoduché kroky, jak tyto chemikálie eliminovat, patří mytí rukou mýdlem a vodou, časté utírání prachu vlhkým hadříkem a vysávání vysavačem s vysoce účinným Hepa filtrem. Vyplatí se zaměřit také na vlhkost a plísně, které mohou ovlivnit váš imunitní systém a zvýšit pravděpodobnost dýchacích potíží.

Omezte plast

Syntetická chemická látka bisfenol A (BPA) se nachází v mnoha plastových výrobcích a může být požita nebo absorbována při styku s kůží, což prokazatelně narušuje endokrinní systém. Tamara Galloway, profesorka ekotoxikologie na univerzitě v Exeteru, říká, že stopy této látky má v těle devadesát pět procent dospělých lidí. Plasty mohou být zvláště škodlivé, pokud v nich ohříváte jídlo nebo přímo do nich vkládáte horké jídlo, protože díky teplu se chemikálie snadno vstřebají. Skleněné obaly jsou cenově dostupné, netoxické možnosti, proto je používejte kdykoli je to možné. A pokud plastové výrobky chcete používat i nadále, skladujte v nich pouze studená jídla a u výrobků jako například kojenecké lahve si pohlídejte štítek “BPA free”.

Nezapomeňte na netoxické nátěry v domácnosti

Vše, co se chystáte doma natřít, ať už je to nábytek nebo zeď, může uvolňovat výpary a chemikálie ještě dlouho po zaschnutí. Proto dbejte na výběr netoxických barev a nátěrů. A na co si při výběru barvy dávat pozor? Odborníci upozorňují především na vysoké koncentrace těkavých organických látek se zkratkou VOC, těkavé sloučeniny těžkých kovů, aromatické uhlovodíky (benzen, toluen, fenoly) a dioxiny, formaldehyd nebo trichloretylen.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu