Integrativní medicína na vlastní kůži

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Vždycky mě zajímalo, co se děje na klinikách integrativní medicíny. Liší se od klasických ordinací? Na co se by se mě ptali? A opravdu umí pomoci, když si neví rady běžná medicína? V poslední době razím heslo, že jedna poctivá zkušenost vydá za tisíc pouček. A tak jsem se rozhodla, že půjdu s kůží, no, vlastně s celým tělem i duší, na trh, a domluvila jsem si konzultaci na pražské Klinice integrativní medicíny SanuMedica. Celým procesem mě provedla naturopatka, psychosomatická terapeutka a hypnotérka Michaela Carter.

Od vchodových dveří na kliniku mě dělí asi tak deset schodů a já mám co dělat, abych nezakopla. Zrak mám totiž ponořený do dotazníku, který jsem dostala za úkol vyplnit ještě před samotnou konzultací. Původně jsem si na něj vyhradila půlhodinku. Nakonec jsem jej soustředěně procházela a vyplňovala téměř dvě hodiny – a stejně cestou na kliniku přemýšlím, jestli jsem ještě na něco nezapomněla. Je to jako projít dotazníkovým rentgenem.
Kolonky mě postupně vedou k mým zdravotním prioritám, aktuální anamnéze, rodinné zátěži, popisuji do nejmenšího detailu svůj životní styl i stravovací návyky. U vyplňování tzv. „mapy symptomů“ procházím každý kousek těla i duše, abych ve svých odpovědích zachytila realitu a ne svůj chtěný ideál. Někdy mi to dává docela zabrat a své odpovědi škrtám a upravuji. Poslední pohled do stohu papírů a už mě ve dveřích vítá Michaela Carter. Usměvavá a dobře naladěná, a tak nejsem nervózní, spíš zvědavá, co z toho všeho chaosu vyčte. V následujících dvou hodinách ale přicházím na to, že konzultace na klinice SanuMedica není jen o čtení vyplněných dotazníků.

Tělo, emoce a vztahy: záleží na všech stejně

Příjemně světlý prostor nám ještě provoní zázvorový čaj a po pár zdvořilostních větách jdeme na to. A je to čistokrevná týmová práce. Terapeutka se nejdříve zaměřuje na úvodní část dotazníku, kde píšu o tom, co mě aktuálně ve zdravotní sféře trápí. Mému seznamu figurují doznívající úzkostné epizody, potravinové alergie, občasné pobolívání žaludku a taky hypermobilní klouby. U všech položek se Michaela Carter doptává na podrobnosti a do toho občas nahlédne do dotazníku.
Poprvé mi dochází možná zásadní rozdíl mezi klasickou ordinací a tímto místem. Celostní terapeutka se kromě faktů o mém těle zajímá i o to, jaký mám k tomu všemu postoj, na jaké bolístky zaměřuji svou pozornost, jaká jsem, když s ní o tom všem mluvím. Přijde mi, jako kdybychom volně proplouvaly mezi vrstvami mě samotné bez jakéhokoliv tlaku na to, že by jedna z těchto vrstev měla mít prioritu.
Všechny jsou si rovny: tělo, emočno, vztahy.

 

Další část reportáže z Kliniky integrativní medicíny SanuMedica přineseme 12. října. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu