Dny se krátí, pohlídejte si příjem vitaminu D

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Když se řekne vitamin D, pravděpodobně vám automaticky naskočí „sluneční vitamin“. Devadesát procent „déčka“ si totiž naše tělo vyrobí právě díky slunečnímu záření, které je jeho přirozeným a nejvýznamnějším zdrojem. O prosluněné dny v posledních měsících nebyla nouze, teď ale přichází sezóna, kdy bude paprsků jako šafránu: připomeňme si proto, proč a jak se o dostatečný příjem vitaminu D postarat.

Vitamin D, jeden z důvodů, proč je nám v létě „hej“

Pod názvem vitamin D se skrývá celá skupina v tucích rozpustných vitaminů, z nichž nejčastěji uslyšíte o dvou hlavních favoritech: vitaminu D2 (ergokalciferolu, vyskytujícího se v rostlinné říši) a vitaminu D3 (cholekalciferolu, dříve převážně z živočišných zdrojů, dnes však získávaného i např. z lišejníku). Obecně platí, že vitamin D podporuje naši imunitu, hraje klíčovou roli pro lidi s autoimunitními chorobami a postará se o pozitivní myšlení a dobrou náladu. Nejčastěji bývá však spojován s jeho nepostradatelnou úlohou pro vstřebávání vápníku, díky kterému udržuje v kondici naše zuby a kosti. Jeho pole působnosti je však daleko širší:

·        Prevence a léčba infekcí a tuberkulózy

·        Prevence rakoviny (zejména tlustého střeva)

·        Léčba deprese

·        Snižování rizika vzniku roztroušené sklerózy

·        Ochrana v chřipkové sezóně

·        Prevence kardiovaskulárních chorob

·        Péče o hladké a kosterní svalstvo

·        Prevence a pomoc v léčbě cukrovky I. a II. typu

Jste ohroženi nedostatkem „déčka“?

Bydlíte v oblasti s vysokým znečištěním vzduchu? Používáte velké množství opalovacího krému? Trávíte většinu svého času doma, ve škole či v práci? Máte tmavší pokožku? Odpověděli jste alespoň na jednu z těchto otázek ano, pak se s dost velkou pravděpodobností zařadíte ke čtvrtině populace, která je ohrožena nedostatkem vitaminu D. To, že tělu déčko chybí, si přitom mnoho lidí vůbec nepovšimne – buď se u nich příznaky nedostatku nevyskytnou nebo jsou natolik neurčité, že je snadno zamění s řadou dalších onemocnění. Nejčastěji se pak nedostatek vitaminu D projevuje těmito symptomy:

·        Oslabené kosti a únavové zlomeniny

·        Svalová slabost

·        Změny nálady, deprese a úzkosti

·        Únava a pocity vyčerpání

·        Vysoký krevní tlak

·        Neplodnost

·        Chronické bolesti

·        Snadná unavitelnost i po malé fyzické či psychické zátěži

Nejlepší dopink pro náš imunitní systém

Nyní, když už víme, co všechno má déčko v našem těle na svědomí, otevřeme téma, které je v souvislosti s vitaminem D nejdiskutovanější: jak řada epidemiologických studií prokázala, vitamin D má páku na oslabený imunitní systém a při pravidelných dávkách ho umí pořádně nakopnout. Jak to dokáže? Zjistilo se, že vitamin D způsobuje aktivaci genů, které regulují nejdůležitější složky imunitního systému. Zjednodušeně řečeno, déčko má v „rukou“ mocné nástroje, díky kterým se naše tělo může bránit různým nemocem, a to od banální „rýmečky“ přes závažnější infekce až po stále více se vyskytující autoimunitní onemocnění. Naopak při jeho nedostatku nedokáže imunitní odpověď „nastartovat“ a naše obranyschopnost je oslabena. To si ostatně většina z nás vyzkoušela na vlastní kůži, když se s nastávajícím podzimem, kdy je slunečního svitu čím dál méně, stala obětí virových či bakteriálních onemocnění.

Pouze jedno procento Čechů naplní potřebu déčka ze stravy

Jakmile skončí léto, počítejte s tím, že bezedný nápoj déčka je zas nejméně do jara vyčerpán a vyhledejte zdroj, kterým vitamin D doplníte. Jak totiž ukazují dlouhodobé studie Státního zdravotního ústavu, méně než 1% osob ve věku 18-90 roků naplní svou potřebu z obvyklé stravy. A toto číslo, jak nám jistě dáte za pravdu, je alarmující. Jak se tedy nedostatku vitaminu D a s ním spojeným komplikacím vyhnout? Nejideálnějším řešením je kombinace tří základních pravidel: pobývat na čerstvém vzduchu, obohatit jídelníček o nejvýznamnější zdroje déčka a doplnit jeho hladinu kvalitním výživovým doplňkem.

Nemůžete-li si dovolit celoroční pobyt na Havaji, sáhněte po doplňku

Možná jste si mysleli, že letní radovánky u moře či každodenní procházky se psem pokryjí vaši celoroční potřebu vitaminu D. To je ale jen malá část pravdy. Vitamin D se sice v naší kůži vytváří vlivem UV záření, po většinu roku však málokdo z nás splňuje všechna pravidla dostatečného slunění.  Proto společně s procházkou a časem stráveným venku zkuste zařadit na jídelníček zdroje bohaté na vitamin D jako jsou sladkovodní a mořské ryby, rybí produkty, vepřové maso, vejce, margaríny, jemné pečivo, máslo či mléko. Je však jasné, že současná strava nám ne vždy tyto suroviny dopřává v dostatečné kvalitě, vegetariáni a vegani se jich navíc vzdávají dobrovolně. Stručně řečeno, k dosažení minimální vhodné koncentrace vitaminu D v krevním séru je důležité nespoléhat na vlastní tvorbu a jídelníček, ale doplnit jeho hladinu pomocí ověřených, přírodních a vysoce kvalitních doplňků stravy. Zde ale opět platí, že není déčko jako déčko – „vyšší“ třídou jsou přípravky s vitaminem D3, které jsou na rozdíl od formy D2 pro naše tělo využitelnější a mají větší léčebný potenciál.

A co vaše dítě? Má dostatek vitaminu D?

O důležitosti vitaminu D jsme toho řekli již mnoho, to nejdůležitější jsme si ale nechali na závěr. Dbát o doplnění vitaminu D totiž musíme nejen u sebe, ale zejména u dětí, u kterých má tento vitamin klíčovou vývojovou roli. Jeho nedostatek může v dětském organismus způsobit celou řadu obtíží, mezi které patří větší nemocnost, dráždivost či nervozita, ztuhlost svalů a nedostatečný růst. A čísla? Podle Státního zdravotního ústavu je přibližně jedna třetina českých dětí těmito symptomy ohrožena, přičemž mezi nejvýraznější projevy patří náchylnost k respiračním onemocněním a oslabená imunita. Naopak významně vyšší hladiny byly naměřeny dětem, jejichž rodiče se pravidelně starají o doplnění vitaminu D potravinovým doplňkem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu