Když se řekne vitamin D, pravděpodobně vám automaticky naskočí „sluneční vitamin“. Devadesát procent „déčka“ si totiž naše tělo vyrobí právě díky slunečnímu záření, které je jeho přirozeným a nejvýznamnějším zdrojem. O prosluněné dny v posledních měsících nebyla nouze, teď ale přichází sezóna, kdy bude paprsků jako šafránu: připomeňme si proto, proč a jak se o dostatečný příjem vitaminu D postarat.
Vitamin D, jeden z důvodů, proč je nám v létě „hej“
Pod názvem vitamin D se skrývá celá skupina v tucích rozpustných vitaminů, z nichž nejčastěji uslyšíte o dvou hlavních favoritech: vitaminu D2 (ergokalciferolu, vyskytujícího se v rostlinné říši) a vitaminu D3 (cholekalciferolu, dříve převážně z živočišných zdrojů, dnes však získávaného i např. z lišejníku). Obecně platí, že vitamin D podporuje naši imunitu, hraje klíčovou roli pro lidi s autoimunitními chorobami a postará se o pozitivní myšlení a dobrou náladu. Nejčastěji bývá však spojován s jeho nepostradatelnou úlohou pro vstřebávání vápníku, díky kterému udržuje v kondici naše zuby a kosti. Jeho pole působnosti je však daleko širší:
· Prevence a léčba infekcí a tuberkulózy
· Prevence rakoviny (zejména tlustého střeva)
· Léčba deprese
· Snižování rizika vzniku roztroušené sklerózy
· Ochrana v chřipkové sezóně
· Prevence kardiovaskulárních chorob
· Péče o hladké a kosterní svalstvo
· Prevence a pomoc v léčbě cukrovky I. a II. typu
Jste ohroženi nedostatkem „déčka“?
Bydlíte v oblasti s vysokým znečištěním vzduchu? Používáte velké množství opalovacího krému? Trávíte většinu svého času doma, ve škole či v práci? Máte tmavší pokožku? Odpověděli jste alespoň na jednu z těchto otázek ano, pak se s dost velkou pravděpodobností zařadíte ke čtvrtině populace, která je ohrožena nedostatkem vitaminu D. To, že tělu déčko chybí, si přitom mnoho lidí vůbec nepovšimne – buď se u nich příznaky nedostatku nevyskytnou nebo jsou natolik neurčité, že je snadno zamění s řadou dalších onemocnění. Nejčastěji se pak nedostatek vitaminu D projevuje těmito symptomy:
· Oslabené kosti a únavové zlomeniny
· Svalová slabost
· Změny nálady, deprese a úzkosti
· Únava a pocity vyčerpání
· Vysoký krevní tlak
· Neplodnost
· Chronické bolesti
· Snadná unavitelnost i po malé fyzické či psychické zátěži
Nejlepší dopink pro náš imunitní systém
Nyní, když už víme, co všechno má déčko v našem těle na svědomí, otevřeme téma, které je v souvislosti s vitaminem D nejdiskutovanější: jak řada epidemiologických studií prokázala, vitamin D má páku na oslabený imunitní systém a při pravidelných dávkách ho umí pořádně nakopnout. Jak to dokáže? Zjistilo se, že vitamin D způsobuje aktivaci genů, které regulují nejdůležitější složky imunitního systému. Zjednodušeně řečeno, déčko má v „rukou“ mocné nástroje, díky kterým se naše tělo může bránit různým nemocem, a to od banální „rýmečky“ přes závažnější infekce až po stále více se vyskytující autoimunitní onemocnění. Naopak při jeho nedostatku nedokáže imunitní odpověď „nastartovat“ a naše obranyschopnost je oslabena. To si ostatně většina z nás vyzkoušela na vlastní kůži, když se s nastávajícím podzimem, kdy je slunečního svitu čím dál méně, stala obětí virových či bakteriálních onemocnění.
Pouze jedno procento Čechů naplní potřebu déčka ze stravy
Jakmile skončí léto, počítejte s tím, že bezedný nápoj déčka je zas nejméně do jara vyčerpán a vyhledejte zdroj, kterým vitamin D doplníte. Jak totiž ukazují dlouhodobé studie Státního zdravotního ústavu, méně než 1% osob ve věku 18-90 roků naplní svou potřebu z obvyklé stravy. A toto číslo, jak nám jistě dáte za pravdu, je alarmující. Jak se tedy nedostatku vitaminu D a s ním spojeným komplikacím vyhnout? Nejideálnějším řešením je kombinace tří základních pravidel: pobývat na čerstvém vzduchu, obohatit jídelníček o nejvýznamnější zdroje déčka a doplnit jeho hladinu kvalitním výživovým doplňkem.
Nemůžete-li si dovolit celoroční pobyt na Havaji, sáhněte po doplňku
Možná jste si mysleli, že letní radovánky u moře či každodenní procházky se psem pokryjí vaši celoroční potřebu vitaminu D. To je ale jen malá část pravdy. Vitamin D se sice v naší kůži vytváří vlivem UV záření, po většinu roku však málokdo z nás splňuje všechna pravidla dostatečného slunění. Proto společně s procházkou a časem stráveným venku zkuste zařadit na jídelníček zdroje bohaté na vitamin D jako jsou sladkovodní a mořské ryby, rybí produkty, vepřové maso, vejce, margaríny, jemné pečivo, máslo či mléko. Je však jasné, že současná strava nám ne vždy tyto suroviny dopřává v dostatečné kvalitě, vegetariáni a vegani se jich navíc vzdávají dobrovolně. Stručně řečeno, k dosažení minimální vhodné koncentrace vitaminu D v krevním séru je důležité nespoléhat na vlastní tvorbu a jídelníček, ale doplnit jeho hladinu pomocí ověřených, přírodních a vysoce kvalitních doplňků stravy. Zde ale opět platí, že není déčko jako déčko – „vyšší“ třídou jsou přípravky s vitaminem D3, které jsou na rozdíl od formy D2 pro naše tělo využitelnější a mají větší léčebný potenciál.
A co vaše dítě? Má dostatek vitaminu D?
O důležitosti vitaminu D jsme toho řekli již mnoho, to nejdůležitější jsme si ale nechali na závěr. Dbát o doplnění vitaminu D totiž musíme nejen u sebe, ale zejména u dětí, u kterých má tento vitamin klíčovou vývojovou roli. Jeho nedostatek může v dětském organismus způsobit celou řadu obtíží, mezi které patří větší nemocnost, dráždivost či nervozita, ztuhlost svalů a nedostatečný růst. A čísla? Podle Státního zdravotního ústavu je přibližně jedna třetina českých dětí těmito symptomy ohrožena, přičemž mezi nejvýraznější projevy patří náchylnost k respiračním onemocněním a oslabená imunita. Naopak významně vyšší hladiny byly naměřeny dětem, jejichž rodiče se pravidelně starají o doplnění vitaminu D potravinovým doplňkem.