COVID-19 a funkční medicína: Nejsme tak bezmocní, jak si myslíme

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Sociální distanc a pravidelné mytí rukou jsou nejúčinnějšími osvědčenými metodami ke snížení rizika nákazy a šíření COVID-19, mnozí se však vedle obecných rad týkajících se hygieny zajímají i konkrétnější roli výživy a imunity během pandemie. Na odpověď, které konkrétní kroky ve výživě podniknout, nám pomohou odpovědět lékaři z Institutu funkční medicíny, kteří tvrdí, že vůči viru nejsme tak bezmocní, jak si myslíme.

Už dlouho se ví, že výživa úzce souvisí s imunitou a díky tomuto spojení může přímo ovlivnit riziko či závažnost infekcí – osoby, jejichž výživa není ideální, jsou vystaveny daleko většímu riziku různých bakteriálních a virových infekcí, a naopak chronické nebo těžké infekce zhoršují nutriční stav pacientů. Proto je naprosto nezbytné, abychom během probíhající pandemie dbali na správně živiny v naší stravě. Které to jsou?

Začněme obecně, protože nejen za pandemické situace platí, že naše zdraví ovlivňuje to, co se děje v našich „útrobách“, tedy platí známé „jste to, co jíte“. Proto, aby naše tělo mělo dostatek živin, se nemusíte hned vydat do lékárny, stačí se podívat, co má obsahovat tzv. zdravý talíř a uvidíte to, co posloucháte určitě odmala: jezte ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, luštěniny, oříšky, ryby, kvalitní mléčné potraviny, drůbež a omezte konzumaci červeného a průmyslově zpracovaného masa, rafinovaných sacharidů, cukrů a nezdravých tuků. Díky takové stravě budete mít odpovídající množství zdravých makroživin a základních minerálů a vitamínů, jež vám zajistí dostatečný počet imunitních buněk a protilátek, a ty tělo v boji proti infekci potřebuje jako sůl. Pokud tušíte, že váš jídelníček není co do živin úplně ideální, pokračujte ve čtení dále.

Vitaminy a minerály, které se teď vyplatí „pohlídat“

Dodnes bylo provedeno mnoho studií hodnotících příjem specifických živin ve vztahu k infekcím. Aktuálně lékaři zaměřují pozornost na přírodní látky s bioaktivním účinkem, které jsou nadějnými kandidáty pro prevenci a léčbu COVID-19. I když ani jedna z nich není oficiálním lékem proti koronaviru, svými účinky mohou v prevenci a léčbě výrazně pomoci. Pro většinu z nich se navíc nebudete muset vydat na konec světa – jsou volně prodejné a cenově dostupné takřka pro každého.

Koronaviry jsou rodina virů, které obvykle způsobují respirační onemocnění. Patří k nim viry, které způsobují běžné nachlazení a závažnější onemocnění, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV) a syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS-CoV).

Kvercetin

Kvercetin je jedním z rostlinných flavonoidů, u kterého se prokázaly antivirové účinky jak proti RNA virům (např. chřipce či koronaviru), tak proti virům DNA (např. herpesviru). Bylo rovněž prokázáno, že kvercetin blokuje prozánětlivé procesy v našem těle.

Kurkumin

Ukázalo se, že kurkumin přímo ovlivňuje zánětlivý proces, který infekci spouští, a poslední studie naznačují, že může zacílit i na hlavní proteázu COVID-19, a snížit tak replikaci viru.

Extrakt ze zeleného čaje (Epigallocatechin gallate – EGCG)

Vliv na prozánětlivou bouři, která se s koronavirem v našem těle spouští, a která může trvale poškodit povrch plicních sklípků, má také zelený čaj a kromě toho, že stejně jako kurkumin může snížit replikaci virů, chrání také zdravotnické pracovníky před chřipkovou nákazou.

N-acetylcysteine

N-acelycystein se používá jako lék při onemocněních dýchacích cest, pro které je typická nadměrná sekrece hlenu.  Navíc působí antioxidačně a imunomodulačně.

Resveratrol

Resveratrol, přirozeně se vyskytující polyfenol, vykazuje mnoho příznivých zdravotních účinků. Rovněž u něj platí, že má příznivý vliv na patologické buněčné procesy vyvolané virem.

Vitamin D

Důkazy z několika klinických studií ukazují, že suplementace vitaminem D snižuje pravděpodobnost vzniku akutních dýchacích cest o 12 – 75%. Tyto studie zahrnovaly jak sezónní, tak pandemickou chřipku způsobenou virem H1N1 v roce 2009. Příznivý účinek suplementace byl pozorován u pacientů všech věkových skupin, včetně jedinců s již existujícím chronickým onemocněním. Co se infikovaných týče, dostávali-li dávku větší než 1000 IU, příznaky chřipky byly slabší a zotavili se dříve. Udržování přiměřené hladiny vitaminu D je aktuálně velmi důležité, a to zejména kvůli omezení pohybu – za normálních okolnosti se vitamin D totiž produkuje v naší kůži, když ji vystavujeme slunečnímu záření.

Melatonin

Bylo prokázáno, že melatonin má inhibiční účinek na zánětlivý proces vyvolaný koronavirem, proto je aktuálně navrhován jako terapeutický prostředek při léčbě pacientů s COVID-19.

Vitamin A

Vitamin A je mikronutrient, který je rozhodující pro zdravý zrak, neméně významný je však také jako „protizánětlivý vitamin“, který má důležitou roli pro posílení imunitních funkcí. Vitamin A se podílí na vývoji imunitního systému a hraje regulační roli v buněčných imunitních reakcích, prokázal se rovněž jeho terapeutický účinek při léčbě různých infekčních poruch.

Černý bez

Černý bez je součástí mnoha léčivých přípravků a již od pradávna se používá jako antivirová bylina. Na základě výzkumu na zvířatech je černý bez pravděpodobně nejúčinnější v prevenci a včasné léčbě při infekcích respiračními viry.

Palmitoylethanolamide (PEA)

PEA je přirozeně vyskytující se protizánětlivý derivát kyseliny palmitové, který příznivě moduluje buněčnou obranu i virově indukované patologické buněčné procesy.

Vitamin C

Vitamin C je kofaktorem mnoha enzymů a zvyšuje jejich funkci v celém těle tím, že udržuje jejich kovové ionty v redukované formě. Působí také jako antioxidant, který brání vzniku zánětu a poškození tkáně spojené s imunitními reakcemi.

Zinek

Zinek je součástí mnoha enzymů a transkripčních faktorů v buňkách po celém těle a jeho nedostatečná hladina omezuje vyvolání odpovídající imunitní reakce na infekce. Vícečetné metaanalýzy a tzv. randomizované studie ukázaly, že perorální suplementace zinkem snižuje výskyt akutních infekcí dýchacích cest o 35%, zkracuje dobu trvání příznaků podobných chřipce o dva dny a zvyšuje rychlost zotavení.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu