Chvála chůzi

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Jako lidstvo se často spoléháme na technologie, sofistikovaná řešení a vylepšováky, abychom se o pár (desítek) let později pokorně vrátili k prazákladu, z něhož jsme vyšli. S chůzí je to stejné. Po zlaté éře aerobiku, cyklotrenažerů a posilovacích nástrojů začínají autority z řad trenérů, lékařů i psychologů hlásat: lidé, choďte. Pohyb, který je nejpřirozenější ze všech a ke kterému potřebujeme jen své tělo. Proč je chůze tak blahodárná?

Chůze je spolu se spánkem základním prvkem tzv. psychofyzikální hygieny. Zatímco spánek si hlídáme, nebo nám jej v případě deficitu tělo zkrátka „nakáže”, pěšky toho často moc nenachodíme a tělo na nás nemá páku. A je to škoda. Protože kdybychom nechali auto v garáži a vsadili na procházku, nastartujeme kardiovaskulární systém a zaženeme infarkt myokardu za roh. Chůze také snižuje riziko cukrovky druhého typu, omezuje výskyt křečových žil a osteoporózy, dále posiluje svalový tonus a také výkon plic, když přidáme do kroku. V neposlední řadě při svižných procházkách zhubneme přebytečná kila, uvolníme nahromaděný stres a zlepšíme si kognitivní funkce a paměť.

Lesní akupunktura

  • Běžte do lesa a místo chůze po asfaltu si užívejte lesní pěšinky, které nikdy nejsou stejné a trénují i ty nejmenší svaly. Právě na plosce chodidla najdete akupunkturní body všech důležitých orgánů, nebojte se proto nerovného terénu.
  • Vyměňte městské odstíny šedi za přírodní zelenou barvu, která bystří zrak, zklidňuje pocuchané nervy a podporuje kreativitu. Výzkumy a zobrazovací metody prokázaly, že už přítomnost jediné pokojové rostliny ve vašem domově pozitivně ovlivní psychiku a emoční naladění. Napojení na přírodu si neseme v genetickém kódu, budeme-li tuto skutečnost ignorovat, tělo se časem ozve a začne strádat.
  • V dnešní době lidé bojují s plošným nedostatkem vitamínu D, a tak se při každodenních procházkách vystavte slunečnímu svitu a dejte tělu šanci, aby si v kůži vytvořilo dostatečné zásoby tohoto pro imunitu velmi důležitého prvku.

Co se startovacích podmínek týká, je chůze snad nejpřístupnější „sport“. Stačí vám jen boty! A kde chodit? Praotec Čech to netrefil zase tak špatně, když místo plácku u moře vybral střed Evropy. Hned čtyřiatřicet procent povrchu české kotliny pokrývá les a co se turistických stezek týče, jsme inspirací pro celý svět jak jejich hustotou, tak kvalitou značení. Chůze v krásném českém lese je dost možná ten nejlepší lék na kdejakou bolístku a nejúčinnější elixír mládí na trhu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu