Celé léto bez komárů? Vyrobte si jednoduchý a účinný vosk do aromalampy

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Minulý týden nastala chvíle, na kterou jsme se těšili celou zimu –  oprášili jsme zahradní nábytek, pozametali terasu a začali se připravovat na první grilování se sousedy. Na stůl jsem nachystala ochutnávku první várky mých bylinkových sirupů, pochlubila se novou marinádou na kuřecí “špalíčky” (které jsou podle dětí už “skoro” tak dobré jako ty z KFC) a na závěr zabodovala francouzským moučníkem z rebarbory. Vše šlo podle plánu, než se objevili hosté, kteří rozhodně pozváni nebyli…a připravili nám zábavu, o kterou nikdo nestál.

Komáří garda dorazila v hojném počtu, ruce nestíhaly plácat a děti kňouraly, že mají štípance a že “to bolí”. Zaklela jsem, protože s takovou vsuvkou jsem v mém programu nepočítala, a vybavilo se mi loňské léto, které odstartovalo podobným způsobem. Avšak tyto nepříjemné zážitky má hlava úspěšně vytěsnila, takže pro příští rok mám poučení: na první grilovačce nesmí chybět repelent. A protože ty chemické nepoužíváme, pustila jsem se do přípravy 100% přírodní varianty, která se nám osvědčila.

Vosk do aromalampy 

Příprava tohoto repelentu je jednoduchá a zábavná, proto je ideálním programem na deštivé dny o prázdninách, kdy se děti začínají nudit. Potřebovat budete jen pár ingrediencí: kyselinu stearovou, sójový vosk a esenciální oleje. První dvě položky koupíte v dost velkém balení, takže je můžete využít i na přípravu jiných aromavosků či svíček, já kupuji velké balení napůl s kamarádkou, která si repelent vyrábí taky. A teď k esenciálním olejům. Musíte se zaměřit na výběr těch, které komárům a dalším otravným “hmyzákům” vadí: aromaterapeuti doporučují citronelu, citrónovou mátu, levanduli, hřebíček, pomeranč, kafr, cedrové dřevo, eukalyptus citrónový a borovici. Můžete samozřejmě použít jen některé vůně, ale spíš doporučuji účinnou a o hodně lacinější verzi, a to Antiisekt směs od Karla Hadka, která nám vydržela na dvě sezóny a její repelentní účinek nezklamal.

A teď si ještě nachystejte silikonové formičky na led, digitální váhu, skleněnou misku a vrhneme se na to.

Potřebujete:

  • 500 gramů sójového vosku
  • 3 – 6 lžic kyseliny stearové
  • 25 – 30 kapek esenciálního oleje (Antiisektu dávám 35-40 kapek)
  • odměrku/misku
  • formičky na led
  • váhu

Krok číslo #jedna

Do misky odvažte 500 gramů voskových vloček, přidejte kyselinu stearovou a misku zahřívejte ve vodní lázni, dokud se směs neroztaví.

Krok číslo #dva

Když se směs roztaví, opatrně vyjměte misku z vodní lázně – nezapomeňte dát na podložku a pokud připravujete vosk s dětmi, buďte teď velmi opatrní – obsah je velmi horký. Nechte vychladnout na 85 stupňů – pokud byste přidali olej dřív, ztratil by své účinky.

 

Krok číslo #tři, #čtyři a #pět

Přidejte esenciální oleje a pořádně zamíchejte, poté nalijte do silikonových formiček a nechte alespoň 24 hodin vychladnout. Jednotlivé kapsličky pak uchovávám ve vzduchotěsné skleničce ve spíži, kde je chladno. No a když nás čeká posezení venku, stačí dát jednu kapsli do misky aromalampy a můžeme si užívat pohodového letního večera bez otravného “bzzz” za uchem a nepříjemných štípanců.

 

 

P.S. Přírodní repelenty jsou účinným pomocníkem i v boji proti klíšťatům, stoprocentní ochranu nám ale nezajistí žádný. Proto je vhodné kombinovat aromaterapii s užíváním vitaminů. Zejména s příchodem léta bychom měli zvýšit příjem vitaminů skupiny B, jejichž specifický pach prostupující naší pokožkou je pro komáry i klíšťata velmi nepříjemný.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu