8 věděcky podložených doplňků na suchou pokožku

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Hydratovaná a zdravě vypadající pleť je snem každé ženy. Kdo ale patří do skupiny, která zná velmi důvěrně spíše pravý opak – šupínky, drolící se make-up, nepříjemné svědění a pálení, pak nám určitě dá ze pravdu, že péče o suchou plet je jako boj s větrnými mlýny. Samozřejmě je na trhu spousta krémů a “zvlhčovadel”, která slibují se suchou pletí zatočit, než se ale vydáte z peněz za předražené kosmetické preparáty, nezapomeňte, že péče o pleť začíná zevnitř.

Vaše pleť odráží vaše celkové zdraví, vitalitu a také to, jak jste na tom s výživou,“ píše holistická dermatoložka Cynthia Baileyová. “Pokožka je největším orgánem našeho těla a abyste ji měli skutečně zdravou, musíte mít v první řadě zdravé tělo“, dodává. Správnou úroveň hydratace přitom neupraví jen zevní péče za pomocí různých masek a krému, ale “vnitřní” doplnění správných vitamínů a minerálů.  Které to jsou?

1. Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je přirozeně tvořena naším tělem a nejčastěji se vyskytuje v kůži, očích a pojivových tkáních. Má schopnost na sebe vázat velké množství vody a zajišťuje tak hlubokou hydrataci a elasticitu pleti. Zpomaluje stárnutí pokožky a chrání klouby proti opotřebení. Hladiny kyseliny hyaluronové v těle obvykle s věkem klesají, proto je vhodné ji s přibývajícími roky doplňovat formou výživového doplňku.  Jedna studie z roku 2017 zjistila, že lidé, kteří užívali 120 miligramů kyseliny hyaluronové denně po dobu 12 týdnů, si udrželi zdravou stárnoucí pleť ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

2. Zinek

Zinkovou mastičku si oblíbily zejména všechny maminky, které je používají u miminek na podrážděnou pokožku pod plínkou. Zevně pomáhá i dospívajícím a dospělým s akné a iritovanou kůží. A vnitřně?

Zinek je důležitý minerál, který se nachází ve všech orgánech, tkáních a tělních tekutinách. Zinek je nezbytný pro funkci více než 70 enzymů, působí protizánětlivě a tím nepřímo působí na stav kůže, zejména v případech její suchosti a zarudnutí.

3. Kolagen

Kolagen je hlavní strukturální složkou pokožky, bohužel ale s věkem a vlivy životního prostředí (jako například UV záření), slábne.  Doplnění kolagenu může vaší pokožce prospět, nutno ale říci, že musíte zvolit správný typ – jelikož se jedná o velkou molekulu, suplementace kolagenu obvykle není účinná, protože je kolagen rozkládán gastrointestinálním traktem. Nicméně poslední generace doplňků kolagenu obsahuje hydrolyzovaný kolagen nebo fragmenty kolagenu, tzv. kolagenové peptidy, které mají daleko větší účinnost, než “obyčejné” a bohužel neúčinné doplňky s kolagenem.

4. Vitamin D

Jsme-li vystaveni UV záření, vytváří naše tělo vitamín D přirozeně. Mnoho z nás  má ale vitaminu D nedostatek (zejména v zimním období), což může mít za následek suchou a šupinatou pokožku. Pokud lékař zjistí, že máte déčka nedostatek, zřejmě vám doporučí obohatit váš jídelníček o potraviny jako jsou sladkovodní a mořské ryby, rybí produkty, vepřové maso, vejce, margaríny, jemné pečivo, máslo či mléko.  Současná strava nám ne vždy tyto suroviny dopřává v dostatečné kvalitě, vegetariáni a vegani se jich navíc vzdávají dobrovolně. Stručně řečeno, k dosažení minimální vhodné koncentrace vitaminu D v krevním séru je důležité nespoléhat jen na vlastní tvorbu a jídelníček, ale doplnit jeho hladinu pomocí ověřených, přírodních a vysoce kvalitních doplňků stravy. Zde ale opět platí, že není déčko jako déčko – „vyšší“ třídou jsou přípravky s vitaminem D3, které jsou na rozdíl od formy D2 pro naše tělo využitelnější a mají větší léčebný potenciál.

5. Probiotika

Probiotika mohou pomoci v boji proti suché kůži prostřednictvím nepřímého účinku. Naše tělo obsahuje mikroorganismy, které žijí v kůži a ve střevech – znát je můžete také jako mikrobiom kůže a střevní mikrobiom. Tyto organismy žijí synergicky s naším tělem, a proto rozrušení mikrobiomu dochází k podpoření zánětu, a to jak v kůži, tak ve střevech, přičemž zánět může vést k předčasnému stárnutí kůže, včetně suchosti. Probiotika pomáhají udržovat mikrobiom v rovnováze, zklidňují zánět, podporují střevní bariéru, čímž udržují naši pleť zdravou a krásnou.

6. Vitamin E

Vitamin E je souhrnné pojmenování látek rozpustných v tucích, které umí “opravit” poškozené buňky, včetně těch kožních. Nedostatek vitaminu E je spojován se suchostí kůže, protože , podobně jako kyselina hyaluronová, udržuje vlhkost. Mimo to funguje také jako antioxidant redukující volné radikály, které mohou poškodit buněčné membrány. Kromě antioxidačních účinků je schopen také mírnit zánět a zklidnit zarudnutí a podráždění kůže.  Poslední studie rovněž naznačují, že vitamin E pomohá revitalizovat pokožku lidí s ekzémem.

7. Vitamin C

Ačkoliv o céčku obvykle slýcháme jako o vitaminu na posílení imunity, může také významně pomoci při péči o suchou pleť. Jeden z výzkumů ukázal, že vitamin C může zvýšit produkci přírodních tuků naší pokožky a posílit buňky ve vnější vrstvě pokožky, nazývané stratum corneum – a právě zdraví a struktura stratum corneum je rozhodující pro potlačení suchosti kůže.

8. Rybí tuk

Rybí tuk je tuk a olej, který je extrahován z tkání olejnatých ryb a uveden do doplňkové formy. Rybí olej obsahuje omega mastné kyseliny, které poskytují stavební kameny pro produkci zdravých buněčných membrán a také mnoho prospěšných mastných kyselin , které mohou pomoci pokožce udržet vlhkost. Proto by na jeho užívání lidé se suchou pokožkou určitě neměli zapomínat.

 

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu