Integrativní medicína: tvůrce vlastního příběhu

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Reportérka Ančí Chytilová navštívila pražskou Kliniku intergrativní medicíny SanuMedica, aby zjistila, jak se pobyt v ordinaci celostní medicíny liší od té klasické. Přinášíme druhou část reportáže.

Své úzkostné stavy jsem vždy vnímala jako psychosomatické potíže. Terapeutka Michaela Carter mě vlastně poprvé inspirovala k myšlence, že existuje i somatopsycho-dráha. A že za propuknutím psychických potíží může být něco v těle. Třeba nedostatek důležitého vitamínu či minerálu. Naopak ve své hypermobilitě bych nikdy duševní přesah nehledala. Narodila jsem se jako trojče, volné klouby máme všichni, protože na nás bylo méně „materiálu“. No ne?
„Aničko, hranice…“, zní do prostoru a já se zvědavě ptám, jak hranice souvisí s vyviklaným ramenem. „Hypermobilita poukazuje na tendenci jít dál za své hranice. Nenaberete si toho v práci moc a pak tak tak stíháte? Co hranice ve vztazích – umíte říct NE anebo si říct o pomoc?“
Hranice ve vztazích, to by ke mně sedělo. Vím, že tady mě čeká práce. A možná nejen mě, ale i celou rodinu. Po půlhodině konzultace se přistihnu u toho, že mě to regulérně baví. A i když je někdy nepříjemné si přiznat, že bolavé rameno nemůžu svést jen na externí vlivy, ale mám za něj zodpovědnost i já sama, ve výsledku je to úlevný pocit. Protože na změnu není nikdy pozdě.

Jako zásadní vnímám i to, že při konzultaci nepanuje výslechová a direktivní atmosféra. Máme dost času, Michaela Carter pozorně poslouchá a cítím, že to, co říkám, jí upřímně zajímá, a to bez tendence mé dosavadní životní volby hodnotit jako dobré či špatné. V takovém prostředí pak má šanci vyplavat na hladinu i to, co dřív leželo na dně pod nánosem studu a strachu.

Změně návyků brání jenom pohodlnost

V jedné chvíli ale ztrácím svůj zenový klid. Dostáváme se ke stravovacím návykům a z vyplněné áčtverky přímo svítí fakt, že toho zrovna moc nenavařím. A trochu se zastydím. Musím se přiznat, že jsem měla chuť tuto skutečnost při vyplňování kolonky krapet zjemnit. Nebo aspoň vyrukovat s výmluvami, že poslední půlrok nemám čas, mám starý sporák a v kuchyni děsnou zimu. Ale kde jinde vysázet pravdu? A tak můžu probrat i to, jaký to má dopad na mé zdraví a že mi ve změně návyků opravdu nebrání nic krom pohodlnosti.
Zpětně si uvědomuji, že jsem občas svou realitu před lékaři zkrášlovala. Ano, léky od vás užívám pravidelně. Jistě, že jím dost ovoce a zeleniny a ne, rozhodně nekonzumuji víc než dvě sklenky vína týdně. Bála jsem se, že bych se setkala s moralizováním a odsouzením. Možná, že jsem se ale odsuzovala hlavně já sama. A s tím, jak se dokážu postavit zodpovědně a vlídně i ke svým nedokonalostem, opadá mi má dřívější tendence vykreslit se lépe, než jaká opravdu jsem.

Detektivka na doma

Moje konzultace končí. Odnáším si sadu konkrétních rad „na první dobrou“ – doplnit kvalitní hořčíkB-komplex, přidat do jídla kurkumu pro regeneraci vyčerpaných jater, zase zapnout sporák a hlídat si hranice… To je ale teprve začátek. Terapeutka se k mému „případu“ vrátí ještě jednou v klidu svého domova. Vezme všechny dílky mého životního příběhu, ať už z dotazníku, z mých odpovědí i z dojmů z osobního kontaktu. Začne detektivní práce, při níž dává dohromady všechny souvislosti, vytváří časovou osu onemocnění, hledá jejich spouštěče a na základě takového hloubkového pátrání dokáže navrhnout individuální terapeutický plán. Může to být bylinná terapie, podpora organizmu potravinovými doplňky, psychoterapie, provedení intolerančních testů, tradiční čínská medicína nebo třeba hypnóza. To vše dokáže klinika integrativní medicíny SanuMedica zajistit. Onen integrativní přístup tedy netkví jen v tom, jak se dívat na člověka jako na jeden funkční celek. Ale jak poté i navrhnout terapii ve stejně komplexním duchu. A to s respektem vůči všem směrům medicíny, i těm klasickým.
Cestou z kliniky SanuMedica přemýšlím nad tím, komu bude na takovém místě dobře. Jestli to chce nějaké specifické interní nastavení. Myslím, že společným jmenovatelem klientů je odhodlání změnit život k lepšímu, víra ve své kapacity a zdroje, odvaha znát pravdu o svém těle i duši. Zkrátka přijmout svůj životní příběh a stát se jeho aktivním a zodpovědným tvůrcem. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zaujal vás tento článek?

Přihaste se k odběru novinek a jako bonus navíc získáte aktuální číslo našeho časopisu.

Z nabídky obchodu